Türkiye Selçukluları mutfağı
Turkish Seljuks kitchen
  1. Tez No: 249254
  2. Yazar: ERALP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Tarih, Nutrition and Dietetics, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İlk çağlardan itibaren var olan tüm uygarlıklar, yaşadıkları topraklarda, iklim şartlarına ve yaşayış biçimlerine göre beslenme tarzlarını oluşturmuşlardır ve böylece mutfak kültürlerini oluşturmuşlardır. Yerleşik yaşama geçiş ve İslamiyet'in kabulüyle birlikte değişim gösteren Türk mutfağı, Selçukluların Anadolu'ya gelmesiyle birlikte daha zengin bir hal almıştır. Araştırmada olabildiğince Türkiye Selçukluları mutfak kültüründen ve Selçuklulara ait yemeklerden ve yemeklerin yapılışından bahsedilmiştir. Ayrıca Selçuklulara ait içecek ve tatlılarda bu araştırmanın konularındadır. Selçuklu mutfağında çeşitli araç-gereçler kullanılmıştır. İlk başlarda ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkan bu yemek araç- gereçleri zamanla değişerek daha önemli bir hal almıştır. Türkiye Selçuklu mutfağında kullanılan aletlerin ne amaçla kullanıldığı ve hangi aletlerin mutfaklarında yer aldığı araştırılmıştır. Saray mutfağındaki idari yapılanmadan dolayı mutfağın önemli bir yapıya sahip olduğu sonucuna varmaktayız. Çünkü Selçuklu mutfağında çeşitli görevliler yer almaktadır. Bu görevlilerin ne iş yaptıkları ve nerelerde görev aldıkları da tezimizin içeriğinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
All the civilizations existing from the early ages have developed their diet styles and also their cuisine in the regions they lived according to their climate and lifestyles. With settled life and the acception of Islam, Turkish Cuisine made a big change and with the arrival of Seljuks to the Anatolia, it grew rich. In this survey, it is mostly mentioned about Turkish Seljuks's cuisine, dishes and the cooking styles of the dishes. Additionally beverages and the desserts are the parts of this survey. Variety of tools were used in Seljuk Kitchen. At the beginning, those were invented for needs but then they played more important roles.Also the functions and the types of the tools used in Turkish Seljuk Kitchen were investigated. It is concluded that because of the governmental configuration in Palace, cuisine was important concept. Because as it is mentioned in the thesis where and how, there were different kind of workers in Seljuk Kitchen.