Tarihten günümüze Hıristiyanlık'ta dinsel şiddet
History of religious violence in christianity from the early times to nowadays
  1. Tez No: 249297
  2. Yazar: FATMA ÜNÜŞTÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
?Tarihten Günümüze Hıristiyanlık'ta Dinsel Şiddet? başlığı altında incelemiş olduğumuz tez; giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde şiddetin tanımı, insan ve şiddet ilişkisi, din- şiddet ilişkisi ve dinlerde şiddet anlayışı üzerinde duruldu. I. bölümde ilk Hıristiyan cemaatinin şiddete bakışı, kutsal metinler ve Hıristiyanlığın tarihsel gelişimi bağlamında anlatılmaya çalışıldı. II. bölümde ise ortaçağda Hıristiyanlığın şiddete bakışına tarihsel bazı şiddet olayları bağlamında değinildi. III. bölümde de günümüz açısından Hıristiyanlığın şiddete bakışı üzerinde duruldu. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapıldı ve bu şekilde tez tamamlandı.Hıristiyanlığın kutsal kitapları, hoşgörüyü savunanlara olduğu kadar, şiddeti meşrulaştırmaya çalışanlara da kaynaklık etmektedir. Bu nedenle Hıristiyan Kutsal Metinleri Hıristiyan toplumlarda uygulanmış olan şiddetin meşrulaştırılmasında, kaynak olarak gösterilebilecek niteliktedir. Bu nedenle Hıristiyanlar, gerek kendi aralarından çıkan farklı görüşleri savunan topluluklara, gerekse başka dinden olanlara karşı tahammülsüz bir tavır sergilemişler ve aykırı görüşte olanları durdurmak adına şiddet kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The thesis that have studied under the title of ?History of Religious Violence in Christianity from the early times to nowadays? consists of the introduction and the three parts. In the introduction part, the definition of violence, relationship between people and violence, connection of religion and violence, and finally; violence understanding of religions were emphasized. In the first section, the viewpoint relating to violence of the first Christian community has been tried to tell in the context holy scriptures and historical development of Christianity. In the second section, viewpoint of Christianity over violence has also been mentioned in the middle Ages in the context of some historical events. In the third part, it has been represented how Christianity regards violence at the present day. In the conclusion part, an overall evaluation has been made and the thesis has been completed.The sacret books of Christianity originated in the people who argued for violence and tried to make it legal as well as those who advocated violence. For that reason, sacred texts of Christianity can be regarded as an important source of violence applied by the Christian communities. So Christians treated intoleranty against both the groups of people that defended different opinions exposed in their own communities and the people belonging to the other religions; they also used violence to stop the people because they opposed to them.