Tefsir tarihinde zahirilik ve zahiri te'vil geleneği
Zahiriyye school, interpretation ,tradation,reason
  1. Tez No: 249304
  2. Yazar: ALİ PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Parlak Ali, `Tefsir Tarihinde Zâhirîlik ve Zâhirî Te'vil Geleneği,' Doktora Tezi,Danışman: Prof. Dr. Halis Albayrak, 194 s.Bu tezin amacı İbn Hazm üzerinden Zâhirî yorumunun temellerini ortayakoymaktır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Zâhirîliğin ortaya çıkışıve tarihini inceledik. Burada Zâhirî gelenekte önemli kişileri bu geleneğe katkılarıbağlamında incelemeye çalıştık. Zâhirîliğin yorum anlayışını öğrenebileceğimiz enönemli kaynaklar İbn Hazm'ın eserleridir. İkinci bölümde ise İbn Hazm'ın yorumanlayışının dayandığı temellerini ortaya koymaya çalıştık. Burada İbn Hazm'ın diltasavvurunu ve yorum anlayışına etkilerini ve Kur'ân'ın dilsel dokusuna ilişkingörüşlerini inceledik. İbn Hazm'ın düşüncesinde aklın önemli bir yeri vardır. Onudüşünce sisteminde aklın yeri ve önemini Delil nazariyesi bağlamında inceledik. Üçüncübölümde ise İbn Hazm'ın ayet yorumlarından örnekleri inceledik.Anahtar Kelimeler Zahiriyye ekolü, te'vil, gelenek, illet (sebep)
Özet (Çeviri)
Ali Parlak, `The Zâhirîsm in the History of Tafsir and the Tradition of ZâhirîteInterpretation? Doktorate Dissertation, Adviser: Porf Dr. Halis Albayrak, 194 p.The aim of this study is to examine the Zâhirîte Interpretation through Ibn Hazm.This study consists of three chapters. We have examined in the first chapter the historyand emerging period of Zâhirîte. Beside this the importent figures have been examinedin the context of contribution to Zâhirîte School.The most important sources that we can learn the understanding of Zâhirîteinterpretation are the Works of Ibn Hazm. We have studied the roots of understanding ofinterpretation of Ibn Hazm. We have studied his idea of language and influence oninterpretation of Ibn Ham and his thoughts about language structure of Qur?an. Reasonis very important place in his thought. Especially the idea of dalil has reasoning aspect.We have examined the place of reason and dalil?s impotency in his thought. In the thirdchapter we have examined the examples of his interpretation of ayah.Key Words Zahirite School, interpretation, tradition, reason