Ulus Gazetesi'nin muhalefet yılları (1950-1960)
The opposition years of Ulus Newspaper (1950-1960)
- Tez No: 249319
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
CHP'nin devlet-parti özdeşliğine dayanan ideolojik çerçevesinin zorlanması ve çoğulcu, katılımcı, sivil örgütlenmeye dayalı bir siyasal modele gereksinim duyması sonrasında 1945 yılının ikinci yarısında çok partili siyasal hayata geçildi. Bu bağlamda 14 Mayıs 1950'de yapılan çok partili seçimlerde yaşanan iktidar değişikliği ile Ulus Gazetesi gibi 1920 yılından beri resmi ya da yarı resmi olarak CHP'nin basındaki sözcülüğünü yürüten bir ideolojik aygıtın, 27 Mayıs 1960 yıllarında bir devlet yayın organı olmaktan çıkarak göreceli olarak demokratik bir söylem ile muhalefetin sözcüsü durumuna gelmiştir. Ancak gazete özellikle dış politikada Demokrat Parti çizgisinde hareket etmiştir.Sonuç olarak kitle iletişiminin hem Türkiye'nin koşulları, hem teknolojik ortamın yetersizliği dolayısıyla gazetelerin ön plana çıktığı bu dönemde Ulus'un muhalefet yapmasını, bunu kamuoyuna sunmasını incelemek aynı zamanda CHP'nin dönüşümünü de takip etmek anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the rigidness of RPP?s ideological framework which is based on state-party identification, the party required a political model based on pluralist, participatory, civilian organization; in the second half of 1945, a multi-party system is established. In this context, the shift of political power after the elections held on May 14, 1950 led Ulus Newspaper, the voice of RPP in the field of press as an ideological tool since 1920, to abandon the role of state publishing agency and become the voice of opposition with a relatively democratic discourse in 1960?s. However the newspaper positioned in line with Democrat Party especially in foreign policy.As a consequence, the newspapers became prominent in the field of mass media due to both the conditions in Turkey and insufficiency in technological setting. In this context, to examine the opposition of Ulus and its reflection to public opinion also means to follow the transformation of RPP.