Nokta ve çizginin resimsel anlatımda kullanımı
The use of point and line in pictorial representation
  1. Tez No: 249402
  2. Yazar: SEMİH KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Resim sanatı tarihinin, primitif dönemlerden günümüze kadar olan süreçte gelişerek değişim gösterdiğini, buna paralel olarak da anlatım biçimlerinin çeşitlendiğini söylemek mümkündür. Resimsel anlatımda kullanılan temel öğeler arasında yer alan nokta ve çizgi öğeleri, tüm bu değişim süreci içerisinde plastik anlatımda değerini koruyarak sanatçının özgün ifade dilinin anlatımcı aracı olmuştur. Bu varsayımlar göz önünde bulundurulduğunda, nokta ve çizgi öğelerinin değerini kendi içinde barındırdığı ve her zaman var olabildiği düşüncesi aykırı olmamaktadır. Bu tarihsel süreç içerisinde çizgi ve noktaya yüklenen anlamlar ve işlevler, farklı kültürlerde ve farklı tarihsel dönemlerde kavramsal ve algısal olarak gösterdiği değişimler çerçevesinde çeşitlilik kazanmıştır.?Resimsel Anlatımda Nokta ve Çizginin Kullanımı? başlıklı bu çalışmada, nokta ve çizgi öğeleri öncelikle kendi içinde resimsel özellikleri açısından incelenmiş, ardından bu özellikler doğrultusunda çeşitli yapıtlar üzerinden görsel ifadeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgilenen kişilere, bu özelliklerin farklı sanatçılar tarafından bir ifade aracı olarak nasıl ele alındığı ortaya konularak yol gösterici olmasına çalışılmıştır. Nokta ve çizgi öğelerinin resimsel anlatımdaki farklı kullanım biçimleri, resmin gelişim süreci ile bağlantılı olarak, sanat tarihinden farklı kültür ve dönemlere ait örnekler üzerinden incelenmiş, birbirleri ile olan ilişkileri, benzerlik ve farklılıkları üzerinde durulmuştur. Nokta ve çizginin, nesnel gerçekliğin görsel olarak ifadesinde, diğer resimsel öğelerle birlikte biçime bağımlı olarak kullanımı söz konusudur. Resim sanatında, soyut anlatım arayışları ile birlikte, resmin biçimden bağımsız temel öğeleri olarak karşımıza çıkan nokta ve çizgi öğelerinin, sanatçılar tarafından görsel anlatımda farklı teknik ve ifadelerde kullanıldığı görülmüştür. Görsel anlatım biçimleri arasında yer alan resim sanatının temel öğelerinden çizgi ve nokta öğesinin zengin ifade biçimlerinin sanatçıya ve resim sanatına sağladığı katkıların önemi, bu araştırmayı sonuca götürmüştür.
Özet (Çeviri)
It can be said that the history of painting art has evolved during the process from primitive ages to our day and that types of pictorial representation have diversified correspondingly. Point and line, which are among the major elements used in pictorial representation, maintained their value for plastic representation within this evolution process, and became means of representation for the artist to use an original expressive language. Given these premises, it is not an objectionable view that point and line hold their inherent value and can exist anytime. Throughout this historical process, the meanings and functions attributed to point and line have diversified in line with conceptual and perceptive changes in different cultures and different periods.In this study titled ?The Use of Point and Line in Pictorial Representation?, the elements of point and line are primarily examined with regard to their pictorial characteristics and then their visual expressions are explained through various works of art according to the characteristics identified. The study attempts to play a guiding role for those concerned, showing how these characteristics are employed by various artists as means of expression. Various uses of point and line in pictorial representation are examined through examples from different cultures and periods of the history of art, in parallel with the development process of painting; and their interrelations as well as differences and similarities are emphasized. Point and line, when used for visual expression of objective reality, are dependent on form together with other pictorial elements. In the art of painting, with the search for abstract representations, point and line emerged as major pictorial elements which are independent from form and are used by artists in various techniques and expressions for visual expression. This study attempts to emphasize the importance of the contribution of rich expression forms of point and line, the basic elements of painting, to artists and art of painting.