Uluslararası spor organizasyonlarında sağlık hizmetleri Universiade 2005 İzmir örneği
Health services in international sports organization model of Universiade 2005 izmir
  1. Tez No: 249407
  2. Yazar: MESUT NALÇAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. YASEMİN YEĞİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Spor, İşletme, Health Care Management, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dünyada birçok ülkede yıl boyunca çok sayıda ulusal ve uluslararası düzeyde farklı sportif etkinlikler düzenlenmektedir. Bunların en büyüğü ve yaygın olanı milattan önce Atina'da başlamış olan Olimpiyatlardır. Olimpiyatların temel amacı spor aracılığı ile dünyanın farklı ülke kültürlerini bir araya getirmektir. Binlerce sporcu, görevli ve izleyicinin yer aldığı bu tür organizasyonlar düzenlendikleri kentlerde sosyokültürel yaşamın, ekonominin ve spor turizminin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlarlar. Universiade bu anlamda amatörlüğün vurgulandığı, kültürel değerlerin ön plana çıkarılmaya çalışıldığı, üniversite sporcularının buluştuğu bir şenlik olarak gittikçe daha çok ilgi görmektedir ve Olimpiyatlardan sonra dünyadaki en büyük spor etkinliği olarak kabul edilmektedir.Spor ve sağlık ile ilgili önemli bir çalışma alanı da; büyük spor organizasyonlarında; katılan sporculara, çalışanlara ve de seyircilere yönelik verilecek sağlık hizmetlerinin yönetimi ve organizasyonudur. Bu alanda yaşanacak olumsuzlukların bütün bir organizasyona gölge düşürebileceği açıktır.Ülkemizde günümüze kadar yapılmış olan en büyük spor organizasyonu 2005 yılında İzmir'de gerçekleştirilen 23. Universiade yaz oyunlarıdır. Katılımcı sayısı ile Universiade tarihinde o zaman kadar yapılan yaz oyunlarının en büyüğü olmuştur. Oyunlara 5372 sporcu, 2512 delegasyon görevlisi olmak üzere toplam 7884 kişi katılmış ve 14 dalda spor müsabakaları gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada Universiade 2005 İzmir yaz oyunlarındaki sağlık hizmetlerine yer verilmiş, bu hizmetler yönetim ve organizasyon açısından analiz edilerek öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın Olimpiyatlara ve Akdeniz Oyunlarına aday olan ülkemizin bu alanlardaki çalışmalarına ve yakında gerçekleştirilecek Universiade 2011 Erzurum kış oyunlarına ve benzeri diğer spor organizasyonlarına bu çalışmanın ışık tutacağı düşüncesindeyim.
Özet (Çeviri)
International and local sport organizations are held in many countries throughout the world during the whole year. The biggest and the most widespread of these organizations are the Olympic Games. The main objective of the Olympic Games is to share different cultures of the world through sport. Thousands of athletes, staff and spectators participate in these kinds of organizations, which have a great and important impact on the development of socio-cultural life, economy and tourism where they are organized. With an increasing interest all around the world, Universiade, in this manner, is considered as the second biggest sports event and feast with its spirit of gathering university athletes. Uniqueness in emphasizing amateurism and creating a cultural sharing platform.An important study field in sports is the management and organization of health related issues of athletes, spectators and staff because, even the smallest problems in health and medical issues can affect the success of the whole organization.The biggest sports organization ever held in Turkey was Universiade 2005 Izmir. A total of 7884 people, including 5372 athletes and 2512 delegation officials participated in competitions held in 14 diferent sports.In this study, the health services of the Universiade 2005 Izmir Summer Games Organization are mentioned, analyzed and suggestions were made in terms of management and organization. As a nominee for the Olympic Games and Mediterranean Games and on the way of Universiade 2011 Erzurum Winter Games, this study aims to set a pathway to the similar organizations.