Katma değer vergisinde indirim müessesesi
In value added tax allowance mechanism
  1. Tez No: 249417
  2. Yazar: KEMAL AKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Katma değer vergisi (KDV) bugün dünyada en çağdaş vergi olarak kabul edilmektedir. Bu verginin en önemli unsuru bünyesinde taşıdığı indirim müessesesidir. Bu çalışmamızda da Türk Katma Değer Vergisinin en önemli unsuru olan indirim mekanizmasının işleyişi ve bundan kaynaklanan sorunlar irdelenmiştir.Çalışmamızda ilk önce katma değer vergisi teorik olarak ele alındı. Dünyada gördüğü ilgi üzerine duruldu ve Türkiye'de uygulamaya konuluşundaki tarihsel serüveni kısaca ortaya kondu.Konunun anlaşılmasına yardımcı olmak maksadıyla Türk Katma Değer Vergisinde özellik arz eden konular tek tek açıklandı. Sonra indirim uygulamasının Türkiye'de işleyişi ayrıntılı olarak ele alındı.Öte yandan KDV'nin kendisinden beklenen bazı işlevleri yerine getirebilmesi için indirim müessesesinin iyi işlemesi gerekmektedir. Aksi takdirde önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vergide mükerrerlik, haksız vergi indirimleri gibi olumsuz sonuçlar beraberinde rekabet eşitsizliklerini getirmekte, verginin temel amaçlarından uzaklaşıldığı gibi verginin genel ilkeleri de zedelenmektedir.Bu nedenle indirim müessesesinin gerçekleştirilmesinde uygulama birliğinin sağlanması maksadıyla mevzuattan kaynaklanan sorunlar konular itibariyle ve gerekçeleriyle birlikte tek tek ortaya kondu. Her bir konu mevzuata ve katma değer vergisinin teorisine göre, Vergi İdaresinin ve Vergi Yargısının görüş ve kararları da dikkate alınarak uygulamanın olması gerekeni ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax (VAT) is currently accepted as the most contemporary taxation system in the world. The most important properties of VAT is that it contains an allowance mechanism.In this our work, it was considered process of reduction mechanizm that is most important component of Turkish Value Tax and problems of being the cause of that process. It was mentioned in attraction in the wold and, shortly considered historical process in puting in the practise in turkey The special subjects in Turkis Value Tax werw pointed out one by one in order to be assistant for being understood the callege. Then the process in Turkey of reduction practise was considered broadly.On the other handA, allowance mechanism should be well performing in order to obtain the expected functions of VAT. Otherwise, there occur some significant problems in the fiscal area. Some undesirable effects, like double taxation or illegal tax allowance, might evoke the unfair competition. In such a case, not only the main aim of the taxation is diverged, but also the principles of the taxation are damaged.For these reasons, the problems derived from the regulations and resolutions are elaborately examined considering the antecedents and outcomes of the issue in order to provide the unity in implementation of the allowance. Based on this review, some reasonable solutions are revealed by considering the tax regulations, VAT theory, decisions of the fiscal authority and sentences.