Bankalarda mali başarısızlık tahmini ve örnek bir uygulama
Forecasting financial failure in the banking system and an empirical analysis
- Tez No: 249416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal başarısızlık ülke ekonomisi açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Finansal başarısızlığa uğramış işletmelerin sayısındakı artış ülke kaynaklarının iyi değerlendirilmediğinin bir göstergesidir. Kıt kaynakların iyi kulanılmaması ,sonuçta enflasyonu artırıcı yönde etki yapmaktadır.finansal başarısızlık konusunun önemini artıran diğer husus, finansal başarısızlığın son noktası olan iflasın, yalnızca küçük işletmelerin karşılaşdığı bir konu olmaktan çıkıp, büyük işletmeleri de etkisi altına alan bir boyut kazanmış olmasıdır.Ömürleri sonsuz olarak kabul edilen işletmeler çesitli nedenlerin ve giderek artan rekabetin etkisiyle zaman zaman mali başarısızlığa düşmektedirler. Başarısız işletmeler ise iflas etmekte, tasfiyeye gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu tür işletmeler ekonomiye yük oldukları gibi, kendilerine fon saglamış kredi kurumlarını ve kendilerine yatırım yapmış küçük tasarruf sahiplerini de zor durumlara sokabilmektedirler.Bu çalışmanın amacı mali başarısızlığa uğramış bankaların 1, 2 ve 3 yıl öncesinden tespit edilmesine ilişkin bir model oluşturmak ve buna bağlı olarak böyle bir tahminin yapılmasında önemli katkısı olan finansal oranları ve bankaların başarısızlık nedenlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
From the point of view of the country?s economy, financial failure is an important issue which has to be investigated. The growth in the number of firms which faced financial failure is an indicator of bad evaluation of country?s resources. Using ineffectively insufficient resources, as a consequence, makes inflation increase. Another reason which increases the importance of the financial failure studies, the bankruptcy which is the ultimate failure, is not only the case with which small firms face, but also has the same inflence on the big firms.From time to time because of increasing competition and various reasons businesses which are known to have an endless life can face financial failure. But, unsuccessful businesses are going bankrupt and have to go into liquidation. These kinds of bussinesses are be a burden to economy and they harm to their credıt institutions and their small investors.The aim of this study is to create a model which can determine financial failures in Banks, one, two and three years ahead . At the same time to show the reasons of banks failures and the financial ratios which are considered to have an important impact on the prediction.