Osmanlı arşiv belgelerine göre işgal döneminde İstanbul (16 Mart 1920-31 Aralık 1920)
According to Ottoman archive documents in the period of occupation of İstanbul (16 March 1920-31 December 1922)
- Tez No: 249525
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın konusu Mondros Mütarekesi'nden hemen sonra gerçekleşen İstanbul'unresmi işgal döneminin 16 Mart 1920- 31 Aralık 1922 tarihleri arasındaki kısmının Osmanlıarşiv belgeleri ışığında incelenmesidir.Osmanlı Devleti'nin yaklaşık beş asırdır başkentliğini yapan İstanbul, I. DünyaSavaşı'ndan sonra işgal edildi. 13 Kasım 1918'den itibaren fiili 16 Mart 1920'den itibaren iseresmi olarak işgal edilen İstanbul'un acı günleri beş yıl sürecektirİşgal süresince, İstanbul'da en etkili olan İtilaf Devleti İngiltere'ydi. Zaten İstanbul'unresmen işgali için en ısrarcı olanlar da İngilizlerdi. Yunanlılar ise İstanbul Rumlarıyla birlikteen acımasız davrananlardı. Fransızlar ve İtalyanlar ise İstanbul'u İngiliz hakimiyetineterketmemek için, İngilizlere paralel olarak hareket etmişler, onlardan aşağı kalmamayaçalışmışlardı.İstanbul halkı, işgal yıllarında asayiş problemleri yaşadı, birçok kamu ve özel binayael konuldu. Can ve mal güvenliği kalmadığı gibi Türk milletinin dini ve milli hisleri derencide edildi. Mahkumlar işgal güçleri tarafından tahliye edildi. Yiyecek maddelerinin azlığıyüzünden oluşan pahalılık, maaşların zamanında verilememesi ve işsizlik gibi sorunlarla dabirleşince geçim sıkıntısı baş gösterdi. Ayrıca İstanbul'da sürekli çıkan ve pek çok insanınmağdur olmasına sebep olan yangınlar, İstanbul'a Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden gelenmuhacirler ve Rusya'dan gelen mülteciler sosyal hayatı alt üst eden gelişmelerdi.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is the analysis of the period of Istanbul?s official occupationimmediately after the Mondros Armistice during 16 March 1920 and 31 December 1922,according to the Ottoman Archive documents.İstanbul, the long term capital of Ottomans, was occupied after the First World War.The sorrow days of the capital city would take five years, from the de facto invasion date,namely 13 November 1918, up to 31 December 1922.During the occupation, Britain was not only the most effective one in Istanbul betweenthe Entente States, but also the most insistent state for the official invasion of the city.However, Greeks were the most brutal for Istanbul?s Muslim population with Greekinhabitants of the city. The French and Italians, on the other hand, in order to prevent theBritish dominion in the city, behaved parallel to them and victimazed the residents.People of Istanbul, lived with public order problems during the occupation and manypublic and private buildings were confiscated. Not only life and property safety got lost, butalso religious and national feelings of the Turkish nation were hurt. Prisoners were evacuatedby the occupying forces. Due to food scarcity, the expensiveness, unemployment and theother issues such as unpaid wages, livelihood distress emerged. Moreover, the social life wasturned upside down by the continuous fires which victimised many people, immigrantscoming from different parts of Anatolia and refugees from Russia.