Süleymaniye Kütüphanesi Fatih 3849 numarada kayıtlı Mecm?'a-i Eş'?r'ın 40b-80a yapraklarının tenkitli metni
The critical pext of Mecmua-i Eş'ar's pages 40b-80a, recorded into number 3849 in Süleymaniye Librury, Fatih.
  1. Tez No: 249548
  2. Yazar: ARZU ERPİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZÜLFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmamız Süleymaniye Ktp. Fatih 3849 numarada kayıtlı olan Mecm??a-i Eş??r?ın 40a-80b yapraklarındaki gazellerin tenkitli metnini içermektedir. Bu bölümde yüz yirmi altısı Ulvî?ye, kırk tanesi Hayâlî Bey?e ait olmak üzere toplam yüz altmış altı gazel bulunmaktadır. Yüz altmış yapraklık bu metnin, içindeki şairlere bakarak 16. asırda veya 17. asrın başlarında derlendiği söylenebilir. Derleyeni belli değildir. Gazellerin tenkitli metninin yanı sıra giriş bölümünde mecmua çeşitleri ve mecmuaların önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonra Ulvî ve Hayâlî Bey?in hayatları, edebi kişilikleri, eserleri ve şiir hususiyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Tenkitli metin bölümünde Ulvi?nin ve Hayali Bey?in gazelleri yer alır. Hayâlî Bey Divanı yayımlandığı için karşılaştırmalı olarak ele alınmış, farklar dipnotta belirtilmiştir. Ulvi?nin divanı yayımlanmadığı için sadece tenkitli metin verilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışmadan çıkarılabilecek faydalar ve mecmua çalışmalarının önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study; cover to ghazal's Mecm?`a-i Eş`?r?s , 40a-80b pages, annotated text which is registered in the Süleymaniye Library Fatih 3849 room. In this part there are totally 166 ghazel, 126s of them belong to Ulvi and 40s belong to Hayali Bey. We can say this 160-pages text is collected in the century 16 or in the beginning of the century 17, according to text?s poets. Collector is unknown. Together with the ghazal?s annotated text, in the beginning part, variety and importance of the text is emphasized.After, information about the Ulvi and Hayali Bey?s life, literary personality, traces and poem?s points is given. There are Ulvi Bey and Hayali Bey?s ghazal?s in the annotated text part. Hayali Bey Divanı is studied comparatively for the reason of being published and differences is explained in the footnote. For Ulvi's Divan, only annotated text is given for the reason of unpublished. In the conclusion part, benefit and importance of the text study is emphasized.