Maraş bölgesindeki Türkmenler (19. ve 20. yüzyıllar)
Turkmens ın the Maras region (19th and 20th centuries)
- Tez No: 249620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Maraş ve çevresinde yaşamış Türkmen aşiretleri araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle Aşiret, Yörük, Türkmen, Konar-Göçer kavramları açıklanmıştır. XI. yüzyıldan başlamak üzere bölgedeki Türkmenlerin faaliyetleri, katıldıkları isyanlar ve devletle olan ilişkileri ele alınmıştır. Sonra elde edilen bilgiler ışığında Maraş ve çevresinde yaşayan aşiret ve cemaatlerin isimleri, yaşadıkları bölgeler belirlenmiştir. Aşiretlerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı incelenerek, bölgenin tarihinin aydınlatılmasına katkıda bulunulmuştur. Ayrıca, Türkmenlerin yerleşik hayata geçirilmesi için bölgede faaliyet gösteren Fırka-i Islahiye ile ilgili bir bölüm çalışmada yerini almıştır. Bu çalışma yapılırken araştırma alanı içinde yaşayan aşiret, cemaat ve oymakları konu edinen çeşitli arşiv belgeleri incelenmiştir. İncelenen belgeler, bu araştırmanın muhtelif yerlerinde ele alınmıştır. İşte bu belgeler ışığında, çağdaş ve sonraki dönem yapılan çalışmalarda göz ardı edilmeden hazırlanan bu araştırma, Maraş ve çevresinde yaşayan aşiret, cemaat ve oymakların sosyal, kültürel ve ekonomik yapılarını aydınlatmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkmen tribes who lived in and around the Maras have been investigated. In this study, first, tribal, nomad, Turkmen, unsettled concepts are explained. Starting from XI. century, the activities, the rebellions and relations with the government of the Turkmens have been taken with. Then, in the light of information obtained, the names of the communities and the tribes lived in and around Maras and their living areas were determined. By examining the social, cultural and economic structure of the tribes, it has been contributed to clarify the history of the region. Moreover, a section of Fırka-i Islahiye operated to settle the Turkmens in this region took place in the study. While this work is being performed, various archival documents about the tribes, community and clans lived within the research area, were investigated. The documents which were examined, took place in the various places in this research. In the light of these documents, the research that is prepared without being ignored in the contemporary and the next term studies, illuminated the social, cultural and economic structures of the tribes, communities and clans lived in and around Maraş.