Vergilemede adalet kavramının sosyo-ekonomik analizi: Türkiye örneği
Socio-economic analysis of justice conception in taxation: Turkey study
- Tez No: 249650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vergileme adaleti üzerinde sıklıkla durulan ve sosyo-ekonomik, psikolojikyönleri de olan toplumun farklı katmanları tarafından farklı algılanan bir kavramdır.Bu çalısma da; vergi adaleti kavramının, verginin tarihi süreç içerisinde geçirmisoldugu evrelerle es zamanlı olarak nasıl bir olgu haline dönüstügü ortayakonulmaktadır. Bu zamana baglı degisim sürecinin sonucunda farklı dünya görüsü,devlet sistemleri, vergileme ilkeleri ve farklı akademik yaklasımlar dogrultusunda teorikbir çalısma yapılmaktadır. Ayrıca, sosyal adalet kavramı ile özdes hale gelmis gelirdagılımı kavramı ile vergileme adaleti kavramının etkilesimi üzerinde durulmustur.Yine bu çalısma da, vergi adaleti kavramının devlet müdahaleciligi yani kamuekonomisinin büyümesi ile nasıl bir etkilesim halinde oldugunu ortaya konulmaktadır.Vergileme siyasal bir süreçtir. Aynı zamanda toplumsal mesruiyet zemininin varolmasında yola çıkarak vergileme de adaletin saglanabilesi dogrultusunda ne gibihukuki normların var oldugu üzerinde durulmaktadır. Bununla ilgili olarak ülkemizdevergileme adaletinin hukuki varlıgı ve bunun ne gibi iktisadi ve sosyal dinamiklerüzerinde durdugu veya durmadıgı irdelenmektedir.Anahtar KelimelerVergi adaleti, Verginin Tarihsel evrimi, Sosyo-ekonomik Analiz, Teorik Çerçeve,hukuksal Perspektif, Seçim Dönemleri, yatay-dikey adalet.
Özet (Çeviri)
Emphasis on justice and taxation often socio-economic, psychological aspects ofthe different layers of society as a concept is perceived differently by.In this study, the concept of tax justice, tax to be spent over the course of thehistory of the stage simultaneously with how to become a phenomenon that is putforward. As a result of this process time-dependent changes of different world views,the state systems, taxation policies and in accordance with different academic approachis a theoretical study. Also, the concept of social justice have become synonymous withthe concept of income distribution and taxation of the interaction focused on the conceptof justice.Yet in this study, the concept of tax justice, economic growth of state interventionhow they interact with the public that it has become is put forward.Taxation is a political process. At the same time as set out in the presence ofsocial legitimacy grounds of justice in taxation in line with what right there that focuseson legal norms. However, regarding the legal existence of justice in our country,taxation and economic and social dynamics that focus on what the course is on or notstop.KeywordsTaxing Justice, Historical evulotion of tax, Socio-economic Analysis, TheoreticalFramework, Legal Perspective, Election Periods, horizontal-vertical justice.