Cemâleddin Aksarâyî ve ona nispet edilen 'Erbaûne Hadîsen' adlı eserin tahkiki
Jamaleddin Aksarayi and the critical of the work named 'Erbaune Hadisen' that attiributed to him
- Tez No: 249690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yazı, vahyin başlangıcından itibaren ayetlerin yazılması sadedinde İslam kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Sonraki dönemlerde ise yazılmış olan yazma eserler kendi dönemlerine ait bilgi birikimi ve dönemin özelliklerini yansıtması bakımından önem arz eder. Cemaleddin Aksarayî'nin“Erbaûne Hadîsen”adlı eserinin de bu noktada önemli bilgileri önümüze koyacağını düşünüyoruz. Eserin bir“kırk hadis”çalışması olması sebebiyle öncelikle kırk hadis edebiyatı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Ardından müellif 'ın hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak da eser ve yazma nüshaları hakkında bilgi verilerek eserin tahkik ve tahrici yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The Writing keeps an important place from the beginning of revaluation as the result of writig the verses. The manuscripts which were written in later periods are important in point of reflecting the knowledge source of their own term and speciality of that period. Herein we think that Cemâleddin Aksarâyi?s book named“Erbaune Hadisen”gives imortant information to us. Becouse of the masterpiece is being a forty-hadith book, at first a short information about hadith literature was given. Than the information about aouther?s life was given. And finally, the edition critic and source determining was made with informing about the book and handwritten copies of it.