Münevver Ayaşlı hayatı, eserleri ve sanatı
Ayaşli intellectuel life and art works
- Tez No: 249691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÂLİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarından Münevver Ayaşlı, hatıra ve roman yazarı olarak tanınmaktadır. Uzun ömrü boyunca Osmanlı idaresinin yıkılışını, Cumhuriyetin kuruluşunu, ihtilalleri ve bunlarla birlikte meydana gelen toplumsal değişimi yakından görmüştür. Bundan dolayı tanıklıklarıyla, üslubuyla edebiyat dünyasının renkli ve ilgi çekici bir simasıdır. Bu tezin amacı, Münevver Ayaşlı'yı hayatı, sanatı ve eserleri çevresinde incelemektir. Böylelikle yazarın Türk edebiyatındaki konumu tam olarak belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Münevver Ayaşlı, one of the Republican period authors, is known as a memoirs and novel writer. During her long life, she had seen the fall of the Ottoman administration, establishment of the Republic, military interventions and social changes that occur with them closely. Therefore with her witness, her literary style, she is one of colorful and interesting figure of the world of letters. The purpose of this thesis is to examine Münevver Ayaşlı around her life, her art and her works. Thus the author?s position on Turkish literature will be tried to be determined exactly.