Antropometrik ve ergonomik bir yaklaşımla kadın temel beden ve kol kalıbı oluşturma, deneme ve geliştirme
Design, test and develop of the women basic body and arm pattern with anthropometric and ergonomic approach
- Tez No: 249698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİĞYASE ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Hazır giyim işletmeleri seri üretimle insanların giyim ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktadır. Büyük miktarlarda üretim yapan bu işletmelerde giysi üretiminde kullanılacak olan kalıpların hatasız olması büyük önem taşımaktadır; çünkü oluşabilecek hatalar büyük maliyetlere, iş gücü ve zaman kaybına yol açmaktadır. Bu sebeple üretime geçmeden önce giysinin pazarlanacağı toplumun vücut ölçü standartları ve vücut yapısı iyi bilinmeli ve buna uygun temel beden ve kol kalıbı oluşturulmalıdır.Üretilen kadın giysilerinin vücuda uyum sağlaması için Türk kadın vücut ölçü standardına uygun hazırlanmış temel beden ve kol kalıbı oluşturulması gerekir. Vücut ölçü standartlarına göre hazırlanan bu kalıp üzerinden elde edilecek giysilerde vücuda uyum problemi yaşanmayacaktır.Geliştirilen kalıp sisteminin, basit ve anlaşılır olması ve Türk Kadının vücut özelliklerine uygun olması sebebiyle bu konudaki sorunları gidereceği ve hazır giyim işletmelerinde bu sorunlardan kaynaklanan zaman ve enerji kaybının yaşanmayacağı düşünülmektedir.Bu araştırmada, literatürde yer alan kalıp sistemleri incelenmiş ve Türk kadınına uygun 36, 38, 40, 42 beden temel beden ve kol kalıbı oluşturulmuş, 25?35 yaş Türk kadınları üzerinde denenerek elde edilen sonuçlara göre oluşturulan kalıbın geliştirilmesi düşünülmüştür.Araştırmanın birinci bölümünde; problem, amaç, alt amaçlar, denenceler, araştırmanın önemi, sayıtlılar, sınırlılıklar ve tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde kavramsal çerçeveye değinilip, 25-35 yaş kadın giyimini giysi gruplarına ve giyildiği yere ve zamana göre sınıflandırılması yapılmıştır.25-25 yaş kadın vücudunun anatomik özellikleri, vücut oranları, vücut tipleri ve duruşlarına değilmiştir. Antropometrinin ve antropometrik ölçü almanın tanımı, önemi, antropometrik ölçü almada dikkat edilecek noktalar, ölçü alma teknikleri ve standart vücut ölçü tablosuna yer verilmiştir. Ergonominin ve ergonomik açıdan kalıbın tanımı, önemi, kalıp çizmede temel ilkeler, kullanılan yöntemler ele alınmıştır. Literatürden ulaşılabilen kalıp çizim tekniklerine yer verilmiştir.Araştırma deneme modelli olup, random yöntemiyle seçilen, her bedende 100 kişi olmak üzere toplam 400 kişi araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. 36-42 beden temel beden ve kol kalıpları bire bir ölçülerle amerikan bezinden hazırlanarak örneklem grubuna giydirilmiştir. Örneklem grubu üzerinden alınan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak üzerlerinde gerekli istatistikî analizler yapılarak elde edilen sonuçlar tablolar ve grafiklerle gösterilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler doğrultusunda oluşturulan kalıp geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The great quantity of human clothing need is provided from ready clothing industries by serial production. Patterns, which are used in clothing production, are very important for being correct size in great size production industries. Because mistakes can be cause expensive cost, wages and loss time. For this before the production body size standard of society, whom the clothes will be marketing and the habit of body must known truly; pattern of basic body and basic arm must produce suitable for these varieties.Pattern of basic body and basic arm, which is designed suitable for Turkish women body size standard, must design for body suit of produced women clothes. Clothes which were designed from body size standard pattern will not cause any problem for body suitability.Developed pattern system, which is simple, understandable and suitable for Turkish women body property, work out the problems in this point, time and energy loss which are provided from these problems will not occur in ready clothing industries.In this research, pattern systems analyzed in literature and 36, 38, 40, 42 body pattern of basic body and basic arm designed suitable for Turkish women, the pattern tried on Turkish women between 25 and 35 age, the pattern designed from these results, thought to be developed.In the fist part of this research, problem, intention, sub-intentions, hypothesis, the importance of the research, assumption, constraints and definitions are introduced. The second part touched on conceptual points, categorized the women clothing between 25 and 35 age for dress group and wearing place, date. Touched on anatomic speciality, body ratio and type, body position of women body between 25 and 35 age. Anthropometry and anthropometrical measurement definition and importance, carefulness points about anthropometrical measurement, measurement technical and the tables of standard body size are presented in this subject. Ergonomics and the pattern definition and importance in ergonomically view, basic principle in pattern draw, using methods are defined. Pattern draw techniques, which were reached at literature, defined.The research is a model of trial that for every body size 100 people, 400 people in total selected randomly constitutes the sampling of this research. 36 ? 42 body basic body and arm patterns sewed from the American cloth with the same dimensions and dressed to sample group. The data collected from the sample group are transferred to computer area and analyzed with needful statistical methods, shown the results presented by graphics and tables. The pattern, which was designed from the data of research results, was developed.