Balkan savaşlarından Millî Mücadele'ye şehit olan Konyalılar üzerine bir sosyal tarih araştırması
A social history search on the people from Konya who were martyrdom from the Balkans wars to Turkish war of independence
  1. Tez No: 249701
  2. Yazar: GÜLSEREN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 535
Özet
Araştırmamızda, Balkan Savaşları'ndan Millî Mücadele'nin sonuna kadar Konya İli merkeze bağlı mülki idarelerde kayıtlı olan şehitler tespit edilmeye çalışılmıştır. Temel kaynağımızı Konya Vefâyâta Mahsus Vukuât Defterleri oluşturmuştur. Bununla birlikte, askerlik şubesi kayıtlarından yola çıkılarak künyeleri tespit edilen şehitlerin, illere göre sıralamasının yapılması sonucu oluşturulmuş listelerin yer aldığı, Millî Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan beş ciltlik Şehitlerimiz adlı yayın da araştırmamızda dikkate alınmıştır.Çalışmamız zaman olarak, Balkan Savaşları'nın başlangıcından Millî Mücadele'nin kazanılmasına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Dolayısı ile yaptığımız bu çalışma 1912'den 1922 yılı sonuna kadar olan zaman dilimini içermektedir. Mekân olarak ise araştırma döneminde Konya merkez ve merkeze bağlı mahalle, köy ve kasabalar ile ilgili savaşların gerçekleştiği coğrafi bölgeleri kapsamaktadır.Araştırmamızda T.C. Konya Valiliği İl Nüfus Müdürlüğü'nde bulunan Vefâyâta Mahsus Vukuât Defterleri'nin çalışmamızla ilgili görülen ilk sekiz cildi okunarak buradan şehitlerin listesi çıkarılmış, çıkarılan bu liste MSB tarafından hazırlanan listeler ile birleştirilip yeni bir tasnif yapılmış ve her iki listenin eksikleri birbirleri ile kıyaslanarak tamamlanmaya çalışılmıştır. Son şekli verilen bu liste ile ortak bir değerlendirme yapılmış ve bu değerlendirmeler çalışmamızın sonunda grafiklerle de ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it has been tried to confirm our martyrdom that were registered from Balkans Wars and Turkish War of Independence who were from Konya. Our main sources have been Registry Books of Death. Besides this, the book is called Our Martyrdoms which has 5 volumes prepared by Ministry of Defense registers and its Konya chapter was in 4th volume was our second source.Our study covers the period of the beginning of Balkans Wars and the winning time of Turkish War of Independence. Consequently, this study consists of the period from 1912 to the end of 1922. The place of this study contains the districts bound to Konya and digs of these districts.In our research, the first eight volumes of Registry Books of Death which was in TR Konya Governorship Providence Birth Registration Office were determined. The transcriptions of these Works which were written in Ottoman Turkish language had been done and listed the martyrdoms, this list had been combined with the other lists of Ministry of Defense and prepared a new list and compared with the results the new list had been composed. Associated evaluation was done with the last list and these evaluations were shown as diagrams at the end of our study.