Yatılı ilköğretim bölge okullarındaki yöneticilerin, öğretmenlerin ve diğer çalışanların sinerjik yönetime ilişkin görüşleri
Regional boarding primary schools administrators', teachers' and other employees' views regarding synergistic management
  1. Tez No: 249753
  2. Yazar: YAKUP GÜRLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Sinerjik yönetim; çalışanlar arası etkileşimi, birlikten gücün doğmasını, takım ruhunu, katılımı, paylaşımı, işbirliğini öngörmektedir. YİBO'larda, eğitsel ve öğretimsel amaçlara ulaşmada, karşılaşılan sorunların çözümünde sinerjik yönetimin uygulanabileceği düşünülmektedir.Bu araştırmayla YİBO'lardaki yöneticilerin, öğretmenlerin ve diğer çalışanların, yönetimsel sorunları çözmede sinerjik yönetime ilişkin görüşlerini belirleyebilmek amaçlanmıştır. Görüşme yönteminin kullanıldığı araştırmaya, gönüllülüğe göre, Tokat ilindeki bir YİBO'da görevli, 2 yönetici, 13 öğretmen ve 2 diğer çalışan katılmıştır. Veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu YİBO'da sorunlar olduğunu düşünmektedirler. Katılımcıların % 76,5'i, son 10 yılında öğrenci sayısının pek değişmemesi nedeniyle sorunlarda değişiklik olmadığını belirtmişlerdir.Katılımcılar mevzuat zorunluluğu dışında 12 ekibin kurulduğunu belirtmişlerdir. Katılımcılardan % 23.5'i okulda göreve yeni başlayanlara kendilerinden beklenen performansla ilgili bilgi verilmediğini, % 76.5'i ise çalışanların eylemlerinden kendi performanslarıyla ilgili dönütlerden anladıklarını belirtmişlerdir. Katılımcılar ekip üyeleri arasında sadece toplantılarla değil, farklı kanallarla da geri bildirimlerin olduğunu vurgulamışlardır.Katılımcılar sinerji sözcüğünü ilk duydukları yerin ?eğitim fakültesinin kantini, televizyon, öğretmenler odası, bu araştırma, internet vb.? olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların tamamı sinerjiye ilişkin olarak ?ekip çalışması ve ruhu, enerji ve verimlilik, birliktelik ve işbirliği, harekete geçiren güç ve arıların üretkenliği vb.? benzetmeler yapmışlardır. Katılımcılar sinerjiye ve sinerjik yönetime ilişkin algılarını ise ?çaba atmosferi, futbolda 90+3'ler şeklindeki uzatmalarla her şeyin bittiğinin düşünüldüğü anlarda kazanılan başarılar, kişiler arası etkileşim, birliktelik, işbirliği sonucunda ortaya çıkan enerji vb.? olarak sıralamışlardır.Okulda göreve yeni başlayanların veya ekiplere yeni katılanların, YİBO'lara görgü ziyaretlerine gönderilmelerinin, sinerjik yönetimin uygulanmasına ve çalışanların gelişimlerine katkı sağlayacağı vurgulanmıştır. Okul yönetimlerine, kararların alınmasında ve uygulanmasında, toplam katılıma önem vermeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synergistic management provides employee interaction, the rising power of unity, team spirit, participation, sharing and cooperation. In Regional Boarding Primary Schools, in order to achieve the educational objectives, it is considered that synergistic management can be applied for the solution of the problems encountered.This research aims to determine Regional Boarding Primary School administrators?, teachers? and other employees? views related to the synergic management in solving administrative problems. 2 administrators, 13 teachers and 2 other employees who are working in a Regional Boarding Primary School in Tokat have participated as voluntaries in the research in which interview method has been used. Data analysis has been done using content analysis.According to the research results, the majority of the participants think that there are problems in Regional Boarding Primary Schools. 76.5% of the participants have pointed out that there aren?t any changes in the problems because the number of students haven?t changed much for the last 10 years.Participants have mentioned that 12 teams have been formed apart from the necessity of legislation. 23.5% of the participants have indicated that enough information regarding their expected performance hasn?t been given to the newcomers at schools and 76.5 % have stated that they have understood this from the feedback that they got from the actions of employees regarding their performances. Participants have emphasized that the feedback is formed among the team members not only through meetings but also through other ways of communication.Participants have remarked that their first encounter with the word ?synergy? was at ?the cafeteria of faculty of education, television, staff room, this research, internet, etc?“. All the participants have defined synergy as ?teamwork and spirit, energy and productivity, coexistence and cooperation, and the power to activate and productivity of bees, etc? ”. Participants have also described their perception of synergy and synergistic management as "efforts atmosphere, the success gained in the extra time of a football match (e.g. a goal at 90+3), interpersonal interaction, cooperation or energy emerged from collaboration? .It has been emphasized that newcomers to schools or teams should visit Regional Boarding Primary Schools to gain experience because it will contribute to the implementation of synergistic management and the development of the employees. School administrations have been advised to give importance to total participation in decision-making and the implementation of these decisions.