Sergen ile Demirköy arasında kalan sahanın fiziki coğrafyası
The physical geography of the region between Sergen and Demirköy provinces
- Tez No: 249781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma sahası, Marmara Bölgesi'nin, Yıldız Dağları Bölümü içerisindedir. Kırklareli il merkezinin yaklaşık 50?60 km. doğusunda, Karadeniz kıyısındaki İğneada'nın ise 25 km. kadar batısında bulunan araştırma sahası, bu konumu itibariyle, Karadeniz'in nemli etkisi ile Ergene Havzası'nın daha az nemli özelliğinin geçiş alanında yer alır.Istranca (Yıldız) Dağları'nın, güney yüzünde bulunan Sergen ile kuzey yüzünde yer alan Demirköy arasında bulunan araştırma sahası, Kırklareli il sınırları içerisindedir. Araştırma sahasının kuzey sınırını oluşturan Demirköy, ilçe merkezi iken, güney sınırı oluşturan Sergen ise Vize'ye bağlı bir belde konumundadır.Temelde paleozoik yaşlı kayaçlardan ibaret, bir masif olan Istranca (Yıldız) Dağları yer yer Tersiyer sedimentleri ile örtülmüştür. Araştırma sahasının başlıca jeomorfolojik birimini oluşturan söz konusu dağlık kütle, orta yükseltide bir dağ olup, KB-GD doğrultusunda kıyıya paralel şekilde uzanmaktadır. Bazı kesimlerde akarsular tarafından derince aşındırılmış olan dağlık saha, genel olarak 350?400 m. yüksekliğinde bir plato görünümü kazanmıştır. Kırklareli ile Demirköy arasında en yüksek noktasının yer aldığı (Mahya Tepe - 1031 m.) Istranca Dağları, Karadeniz'in nemli etkisinin iç kesimlere geçişini az da olsa engellemektedir. Bu nedenle dağlık sahanın kuzey yüzleri daha nemli özelliklere sahipken (İğneada ? 801.1 mm.), güneye bakan yamaçlar, kuzey yüzlerden daha az yağış almaktadır (Kırklareli ? 538.5 mm.).Kış döneminde kutbi hava kütleleri etkisinde kalan saha, yaz döneminde tropikal hava kütlelerinin etkisine girer. Bu nedenle yıl içerisinde birbirinden oldukça farklı hava durumları yaşanır. Kış döneminde sık sık yaşanan cephesel yağışlar, yaz döneminde nispeten azalır. Bu nedenle araştırma sahasındaki akarsu akımları, kış döneminde, yaz dönemine göre daha yüksektir.Fazlaca yıkanmış olan kahverengi orman ve podzolik topraklar, rendzinalar ve kireçsiz kahverengi topraklar sahadaki ana toprak tiplerini oluşturmaktadır. Kahverengi orman ve podzolik topraklar araştırma sahasında en geniş yayılışa sahip topraklardır.Nemli ormanların hâkim elemanı olan kayın (Fagus orientalis) ormanları, araştırma sahasının en geniş yayılışa sahip olan bitki örtüsünü oluşturmaktadır. Kayın ormanları (nemli ormanlar), çoğunlukla nemliliğin yüksek olduğu dağların yüksek kesimleri ile kuzey yüzlerde geniş bir yayılışa sahiptir. Nemliliğin azaldığı dağların alçak kesimleri ile güneye bakan yamaçlarda ise meşe (Q. petraea, Q. frainetto ve Q. cerris) ormanları (kuru ormanlar), hâkim duruma geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Research field takes place in the Yıldız Mountains Part of the Marmara Region. Research field, located in a transition area taking place in about fifty-sixty kilometers east of Kırklareli centrum in about twenty- five kilometers west of İğneada situated in the Black Sea coast, with its current location is located in a transition area between the moist effect of the Black Sea and less moist feature of Ergene Basin.Research field located in Sergen taking place in the southern part and Demirköy taking place in the northern part of the Yıldız Mountains takes place within Kırklareli province boundarres. As Demirköy which constitutes North border of research field is a center of a district, Sergen constituting South border is a town site bounded to Vize.The Yıldız Mountains situated in the center of the research area is also a masif formed in Paleozoik Era and was covered by Tersiyer sedimentary. The well known mountainous mass constituting main geomorfological unit of research field is a mountain in an optimum height stretches parallel to the coast in line with NW-SE. The mountainous area corraded deeply by river partly has gained a plateau appearance in the height of 350 ? 400 m.The Yıldız Mountains in which the highest point takes place between Kırklareli and Demirköy prevent the transtion of moist effect of the Black Sea to the inner part seven a bit. So as the North face of mountainous area has got moister features (İğneada - 801.1 mm) sides facing South is deficiency in moist in couparision with the North faces (Kırklareli ? 538 mm).The area remaining under the mass draught influence, in winter period, in summer period it is under the influence of tropical air mass. So weather conditions which are badly different fromeachother are experienced in year. Frontal raining can be often seen in winter period diminishes relatively in summer period. So flow of rivers in the research area being rich in terms of water sources is in a higher degree in winter period with respect to summer period.The unslaked brown forest soil laved heavily contitutes the main soil type in area. The unslaked brown forest soil has a wider spreading in research area.The beech (Fagus orientalis) forest being the dominant component of moist forests constitute the plants having got the most common spreading. The beech forest usually have a wide spreading in the high side in which the moistness level is high of the mountains and also in North facetes. The oak (Q. petraea, Q. frainetto and Q. cerris) forests become dominant in low side in which moistness decreases of the forest and the South facet.