Mengefe mevkiindeki dromoslu mezarlar
The tomb with dromos in Mengefe
  1. Tez No: 249782
  2. Yazar: M. TUNCAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Eski çağlarda Batı Anadolu'nun güneybatısında yer alan, Karia Bölgesi olarak adlandırılan coğrafi bölge, M. Ö. I. binde, Batı Anadolu uygarlıkları içinde, kendine özgü stili ile ürettiği somut kanıtlarla, bölgenin kültürel, sanatsal yönden ne kadar zengin ve önemli olduğunu ortaya koyar. Bu kültürel zenginlik içinde, nekropol alanlarının irdelenmesi, yadsınamayacak kadar ilgi çekicidir. Mylasa'nın 40 km batısında yer alan Keramos antik kentinin kırsal yerleşimi konumunda olan, günümüzdeki ismiyle Mengefe Mevkii'nde bulunan dromoslu mezarlar ve buluntuları, bölgede bulunan diğer nekropol alanları ve çeşitli müzelerdeki eserlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızı oluşturan dönem içerisinde ki mezarların benzerlerinin sistematik arkeolojik kazılarının yok denecek kadar azlığı, eserlerin müzelere çeşitli yollarda dağılmış olması, Karia Bölgesi ve burada yaşayan toplulukların siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel yapısının aydınlatılması açısından, çalışmamızın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The geographical region called Caria Region, located in the southwest of Western Anatolia in antiquity in the first millennium B.C., among the western Anatolian civilizations with its unique style with concrete evidence produced, unfolds the region's cultural, artistic importance and richness. In this cultural richness, it is very attractive to explore the necropolis. Nowadays so-called Mengefe-site which had happened to be rural settlements of the ancient city Keramos located 40 km west of Mylasa, with its dromos room tombs and its findings has been compared to other necropolis sites and to various museums in the region. Scantiness of systematical archaeological excavations of tombs alike in the region in which we worked, and being spread of these in various ways into museums, reveal the importance of our work in terms of throwing light on political, social, economical and cultural structure of Karia region and the populations lived in it.