Uluslararası vergi planlamasının analizi
Analysis of international tax planning
- Tez No: 249788
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kamu hizmetlerinin finansmanında kullanılan araçlardan en önemlisi vergilerdir. Hem bireyler hem de işletmeler bir yandan daha fazla kamusal hizmet elde etmek diğer yandan da daha az vergi ödemek arzusundadırlar. Özellikle işletmeler sürekli olarak daha az vergi ödemenin yollarını aramakta ve bu amaçla vergi planlaması yapmaktadırlar. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin artan kullanımı ile birlikte, günümüzde işletmeler yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerde bulunmakta ve gelir elde etmektedirler. Bu nedenle işletmelerin daha az vergi ödeyerek vergi sonrası karlarını artırmak istemeleri uluslararası vergi planlaması kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.Uluslararası vergi planlamasını ele alan bu çalışmanın amacı, uluslararası vergi planlamasının ne olduğu, amacı, yöntemleri ve araçlarının belirlenmesi ve bu yöntem ve araçların özellikle çok uluslu işletmelere daha az vergi ödeme konusunda nasıl fırsatlar sunduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk olarak genel anlamda vergi planlamasının ne olduğu açıklanmaya çalışılmış ve önemi üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise uluslararası vergi planlamasının tanımı, amacı, yöntemleri ve belli başlı araçları ele alınmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, işletmelerin, vergi oranlarını yasal olarak azaltmak ve vergi sonrası karlarını artırmak için kullanabilecekleri çeşitli yöntemler ve araçlar açıklanmıştır. İşletmeler, vergi oranlarını yasalarda yer alan boşluklardan ve ülkelerin vergi oranlarındaki farklılıklardan yararlanarak azaltmaya çalıştıkları için vergi planlamasının yasa dışı herhangi bir yönünün olmadığı belirtilmeye çalışılmıştır. Genel bir değerlendirme yapıldığında, her ölçekteki işletmenin uzman vergi danışmanlarından yararlanarak uluslararası düzeyde vergi planlaması yapmasının bir yönetim görevi olduğu ve işletmelerin bu haklarını sonuna kadar kullanmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes are the most important means for financing of the public services. Both individuals and the businesses want to receive more public services, and at the same time to pay the least amount of the taxes. Particularly, the businesses are seeking for ways to pay less tax and make tax plans for this purpose. With the increasing use of the information and knowledge technology, these businesses carried out their activities to the domestic lands and foreign lands and earn income in this way. So, the fact that these businesses want to increase their profits by paying less tax paved the way for the appearance of the international tax planning concept.The aim of this study that deals with the issue of international tax planning is to define the concept of international tax planning, its purpose, methods, and to determine the instruments to do so, and to show what kinds of opportunities are offered to these businesses to pay less tax. With this aim, first of all, a general definition of tax planning has been made and its significance has been given. Later, the definition of international tax planning, its aim, purpose, methods, and instruments were deal with.As a result of this study, various methods or instruments have been obtained in order to reduce the tax rates legally, and to increase their profits. It was understood that tax planning is in no way an illegal activity, since these businesses tried to reduce the tax rates by making the advantage of legal holes or the differences in the tax rates of the different countries. A general conclusion to be drawn from this picture shows that it is an administrative requirement that all businesses in all scales can do a tax planning in international level by consulting the expert tax advisers, and that these businesses need to reserve their rights to do so.