27 Numaralı Sivas Şer'iye Sicili (H.1267?1268 / M.1851?1852) değerlendirme - transkripsiyon
  1. Tez No: 249817
  2. Yazar: MUSTAFA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Osmanlı Tarihi'nin kaynakları arasında yer alan Şer'iye sicilleri, birinci dereceden öneme sahip vesikalardır. Bu siciller dönemin kadıları tarafından kaydedilmektedir. Bu belgeler incelenmeden, Osmanlı Devleti'nin siyasi, idari ve sosyal tarihini öğrenmek yetersiz olacaktır.27 Numaralı Sivas Şer'iye Sicili 1851?1852 yıllarında Sivas tarihi hakkında önemli belgeleri içermektedir. Bu çalışmanın Osmanlı Tarihi ve özellikle de Sivas tarihi ile ilgili yapılacak çalışmalara katkıda bulunması gibi bir amacı da vardır. Sicil 172 sayfadan oluşmuştur. Sicildeki belgeler Osmanlı Devleti zamanında Sivas'ın idari, hukuki, askeri, sosyal ve kültürel yapısı hakkında çok önemli detaylar sunmaktadır.Çalışma, giriş kısmından sonra değerlendirme kısmının bulunduğu iki bölüm ve üçüncü bölüm olan metnin transkripsiyonu ile genel bir değerlendirmenin yapıldığı sonuç kısmı ve bibliyografyadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil (legal) registers have the primary importance among the documents of Ottoman History resources. These registers were recorded by the Kadhi of those times. Without studying these document, It is impossible to come up with a thorough conclusion about the political, social history of Ottoman State.These documents, No 27 Civil registers of Sivas province contain important information between the dates 1851?1852 This work also aims to contribute to Ottoman History, especially Sivas province history studies. It consists of 172 pages. The documents in the registers give essential details about the cultural, legislative, social, governmental structure of Sivas province.This study contains two part on evaluation, one part transcription and one part general evaluation and a bibliography.