Yeni güvenlik algılaması kapsamında küresel ısınma
Yeni güvenlik algilamasi kapsaminda küresel isinma
  1. Tez No: 249836
  2. Yazar: AYÇA EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Güvenlik kavramı, insanoğlunun varoluşu ile başlamış olup, dünya üzerindeki oluşumlar, dengeler ve değişimlerle birlikte biçimlenmiştir. Soğuk Savaş döneminde, ulusal güvenliğin ağırlıklı olduğu ve güvenlik kavramının yalnızca askeri terimlerle ifade bulduğu görülmektedir.Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, güvenlik, ulusal güvenlik ve uluslararası güvenlik kavramları, içerik ve anlamlarına bakımından yeniden biçimlenmeye başlamıştır. Daha önceleri yalnızca askeri güç ile tanımlanan ya da ölçülen bu kavram, yeni oluşumların da etkisiyle birlikte, yeniden tanımlanmaya başlanmıştır. Ulusal güvenlik anlayışı yerine, daha çok uluslararası boyutta bir güvenliğin sağlanması gerektiği, birçok alanda görüş birliği sağlamıştır. Daha önceleri tehdit olarak algılanan birçok kavram bu dönemde etkisini kaybederken, tehdit olarak algılanan yeni kavramlar ortaya çıkmıştır. Çevre sorunları, küresel ısınma, göç, insan ticareti, etnik çatışmalar gibi konular da artık uluslararası güvenlik gündeminde yer almaya başlamıştır.Genel olarak dünyanın her yerinde, sıcaklığın sistematik bir şekilde yükselmesi olarak tanımlanabilen küresel ısınmanın ve oluşturacağı etkilerin, ulusal ve uluslararası düzeyde güvenliği etkileyeceği ve bu etkiler sonucunda da birçok coğrafyanın bu durumdan etkileneceği gözlemlenmektedir. Isınmanın yaratacağı en büyük olgu olan çevresel bozulmayla birlikte, kaynak kıtlıkları, göçler, salgın hastalıklar, etnik çatışmalar, ekonomik yoksunluk ve bunların toplam bir sonucu olarak da, devlet içinde darbeye kadar uzanabilecek sonuçların, devletler arasında ise, büyük ölçüde kaynaklara sahip olmayı hedefleyen şiddet çatışmalarının yaşanması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Security as a concept had been since the human being?s existence and it has been taken form with the balances, changes and the formations in the world. In the Cold War era, security was defined within the military terms and focused on national security issues.In the post Cold War era, concepts of security, national security and international security have changed with regard to their contents and meanings. According to these changes, there is a need emerged to change the definition of security concept. Earlier definition of security just based on the military terms, but with the emerging of new concepts and their effects, security term was redefined. Instead of national security understanding, there was a consensus in every field that there must be an international security provided in every field. Also the threat perceptions was changed. Earlier threats have lost their effects and new threat concepts emerged in this era. Such issues like environmental problems, global warming, migration, human trade and ethnic conflicts became an international security issue.In general global warming was defined as the rising of temperatures systematically in all around the world. It was very clear that global warming and its consequences will effect many geographies on national and international security level. With the biggest fact of global warming, which is environmental degradation, the resource scarcities, infectious diseases, ethnic conflicts, migrations, economic deprivations will emerge. There would be coup de?tat in the state level and in the interstate level violence conflits may occur to possess the resources as a total consequence of these effects.