Occidentalism and the politics of development in Turkey: A case study on the democrat party era
Türkiye'de garbiyatçılık ve kalkınma politikaları: Demokrat Parti Dönemi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 249891
  2. Yazar: CAN DALYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ YÜKSEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Demokrat Parti dönemini (1950-1960) kalkınma çerçevesinde incelemekedir.Kalkınma, II. Dünya Savaşı ertesinde ortaya çıkan bir güç sistemi, bir bilgi bütünü ve birsöylem olarak kabul edilir ve uzman raporları, bilimsel çalışmalar, resmi belgeler, gazetekayıtları ve ikincil kaynakların incelenmesiyle bir dizi iddiada bulunulur. Türk hükümetleri vekalkınma kurumları arasındaki ilişkilerde bilim ve uzmanlığın meşruluğu ve kullanımındabelirginleşen bir güç unsuru olduğu savunulur. Türkiye'nin ?kalkınan? ve ?modernleşen? birülke olarak kurgulanması ve ihtiyaçlarının belirlenmesiyle bazı nüfuz alanları ve bilgi,sermaye ve uzmanlık transferi imkanları yaratılmıştır. Türk hükümetlerinin, kalkınmailişkileri içerisinde belirli bir ölçüde kendi gündemlerini takip edip, faillikleri vasıtasıylaAmerikan hükümetleri ve uluslararası kalkınma kurumlarının dayatma ve önerilerine karşıçıkıp onları dönüştürdüğü iddia edilir. Çalışma, Garbiyatçılık kavramını kullanımıyla,kalkınma söyleminin Türkiye'deki entellektüel elitlere tasavvur edilen bir Batı ve batımodernitesi vasıtasıyla toplumsal değişim hakkında düşünmek ve konuşmak, ve Türkiyehakkında politik isteklerde bulunmak için meşru dili sağladığını da iddia eder.
Özet (Çeviri)
The present study analyzes the Democrat Party (DP) era (1950-1960) from the framework ofdevelopment. Taking development as a system of power, a body of knowledge and adiscourse that emerged after the World War II and through the analysis of expert reports,scientific studies, official documents, newspaper coverage and secondary sources, a numberof arguments are made. It is argued that the relations between Turkish governments anddevelopment institutions contained an element of power that crystallized in the legitimacy anduse of science and expertise. Through the configuration of Turkey as a ?developing? and?modernizing? country and the definition of its needs, certain points of intervention andcertain possibilities for the transfer of knowledge, capital and expertise were created. It is alsoargued that within the relations development, Turkish governments pursued their ownagendas, and through their agency, they opposed and transformed the impositions andsuggestions of the US government and international development institutions to some extent.The thesis also demonstrates, via its employment of the notion of Occidentalism, how thediscourse of development provided intellectual elites with the legitimate language to think andspeak about social change and make political claims about Turkey with reference to animagined West and western modernity.