The relationship between maternal ratings of internalizing and externalizing symptoms and observed anger and sadness expressions of preschool children
Anaokulu çocuklarının deneysel gözleme dayalı kızgınlık ve üzüntü ifadelerinin anne raporlarına dayalı içselleştirme ve dışsallaştırma belirtisiyle olan ilişkisi
- Tez No: 249892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Anaokulu çağında duygusal gelişim, kişinin güncel ve ileriki dönemlerde sosyal ve akademik becerileri ve uyumu için çok önemlidir (Cole, Michel, & Teti, 1994; Saarni, 1999; Denham, 1998). Teorik ve ampirik olarak gelişimsel psikopatoloji literatüründe, özellikle olumsuz duygusal tepkiselliğin, uyum problemleriyle ilişkisi araştırılmış olmasına rağmen (Crick & Zahn-Waxler, 2003; Nigg, 2006; Patrick & Bernat, 2006), literatür olumsuz duygusallık, özellikle kızgınlık ve üzüntü ifadeleri, ile içselleştirme ve dışsallaştırma davranım bozuklukları arasındaki ilişkinin özgün mekanizmalarıyla ilgili kısıtlı bilgi sunmaktadır. Ayrıca, anaokulu çağında farklı bağlamlarda uyaranlara tepki olarak gösterilen kızgınlık ve üzüntü ifadelerinin temel normatif özellikleri hakkındaki gözlemsel araştırmalar da sınırlı düzeydedir. Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır: Birinci amaç, anaokulu çocuklarının kızgınlık ve üzüntü ifadelerindeki bağlamsal değişkenliği yaş ve cinsiyet farklılıklarına bağlı olarak ölçmektir. 130 çocuğun kızgınlık ve üzüntü ifadeleri, biri ilişkisel, diğeri ilişkisel olmamak üzere iki farklı laboratuvar koşulunda gözlemlenmiştir. Araştırmanın ikinci amacı, anaokulu çocuklarının kızgınlık ve üzüntü ifadeleri ile duygusal tepkiselliklerindeki bağlamsal değişkenliği kullanarak, annelerinin raporlarına dayanan içselleştirme ve dışsallaştırma belirtilerini güncel olarak yordamaktır. Bulgulara göre, çocukların hem kızgınlık hem de üzüntü ifadeleri iki bağlamda anlamlı olarak farklılık göstermiştir. Tüm çocuklar ilişkisel olmayan bağlama göre ilişkisel bağlamda daha fazla kızgınlık ve üzüntü göstermişlerdir. Gözlemlenmiş kızgınlık ve üzüntü ifadeleri, anne raporlarına dayanan içselleştirme ve dışsallaştırma belirtilerini anlamlı düzeyde yordamamıştır. Araştırma bulguları, duygu ifadelerindeki bağlamsal değişkenliğin belirtiler üzerindeki gözlemlenmiş etkileri; yaş ve cinsiyetin şartlı değişken etkileri ile birlikte değerledirilerek tartışılmıştır. Ek olarak, bulguların genellenebilirliği, ölçüm yöntemleri ve metodolojik bağlamda araştırmanın güçlü ve zayıf yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional development in preschool age is essential for concurrent and later social and academic adjustment (Cole, Michel, & Teti, 1994; Saarni, 1999; Denham, 1998). Emotional reactivity, in particular negative emotionality, and its relations to adjustment problems has been theoretically and empirically studied in the literature of developmental psychopathology (Crick & Zahn-Waxler, 2003; Nigg, 2006; Patrick & Bernat, 2006). However, literature provides limited information on the specific mechanisms that link negative emotionality, especially anger and sadness expressions, to internalizing and externalizing symptoms. In addition, our understanding on the basic normative aspects of anger and sadness expressions in response to different eliciting contexts during preschool age is limited. The present study has two major goals: First goal was to assess contextual variability in anger and sadness expressions of preschoolers as a function of age and gender. Anger and sadness expressions of 130 children were observed in two different laboratory contexts, interpersonal and non-interpersonal. The second goal of the study was to concurrently predict maternal reports of preschoolers? internalizing and externalizing symptoms using their observed anger and sadness expressions and contextual variability in emotional reactivity. Results showed that, anger and sadness expressions of children significantly differed across the two contexts. All children showed greater levels of anger and sadness expressions in the interpersonal contexts. Observed anger and sadness expressions failed to concurrently predict mother reports of internalizing and externalizing symptoms. Results of the study were discussed in relation to observed effects of contextual variability in emotion expressions on symptom elevations with moderating effects of age and gender. Further, limitations of the findings were discussed in terms of generalizability, and strengths of the study within the theme of measurement confound.