Structural factors affecting approval of İslamist terror in predominantly Muslim countries
Müslüman nüfusu yoğun olan ülkelerdeki İslamcı terörün tasvip edilme derecesini etkileyen yapısal unsurlar
  1. Tez No: 249896
  2. Yazar: NAİL TANRİOVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİCHAEL MOUSSEAU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Religion, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu tezde, vahabi ideolojiden etkilenen islamcı terörün müslüman nüfusu yoğun olan ülkelerdeki halkın tasvip etmesi üzerine yoğunlaşılmaktadır. İslamcı terörü güvenlik tartışmalarında bir konu olarak ele alarak, bu tez, terörizmle mücadeleyi teröristlerle mücadeleden farklı olarak ele alır. Buna göre, tehdit unsurlarını yok etmeye yönelik anti-terör politikalarında, yapısal dinamiklere ağırlık verilmelidir. Anti-terör politikaları, ahlaki olarak yaratılan karşıtlık ortamından çok, İslamcı terörün tasvip edilişinin etik olarak yaratılmasına öncü olan yapısal faktörleri belirlemelidir.Tezde, müslüman nüfusu yoğun olan ülkelerdeki İslamcı terörün tasvip edilme derecesini arttıran unsurlar iki farklı literatürün/yazının taranmasıyla bulunmuştur: Siyasi İslam ve Terörizm. İslamcı terörün ve çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki halkın tasvibi üzerinde etkili ve bu iki olguyu açıklayabilecegi düşünülen 12 yapısal faktör üzerine tartışılmış ve bunlar 9 tane Müslüman nüfusu yoğun ülkede (Türkiye, Özbekistan, Mali, Lübnan, Ürdün, Pakistan, Senegal, Bangladeş ve Endonezya ) araştırılmıştır.9 ülkeden toplanan bilgi ver veriler şunu göstermektedir ki: Ele alınan yapısal faktörlerden hiçbiri ülkelerdeki tasvip oranındaki değişimi açıklamamaktadır. Fakat bazı faktörler 9 ülke içerisinde oluşturulan bazı ülke grupları için tutarlı grafikler göstermekte ve ülkeler arası tasvip oranındaki değişimi açıklamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on public approval of Islamist terror- driven by Wahhabis ideology- in predominantly Muslim countries. Taking Islamist terror as a concern in security discussion, the thesis argues that fighting terrorism is different from fighting terrorists and in order to overcome the threat the structural dynamics should be aimed at by counterterrorism policies. Counterterrorism policies should identify the structural factors leading to the creation of the milieu morally not opposing but approving Islamist terror.In the thesis the factors that are more likely to increase the level of approval of Islamist terror in predominantly Muslim countries are identified from two literatures: Political Islam and Terrorism. 12 Structural factors that have been considered to be more likely to explain Islamist terror and its approval in predominantly Muslim countries are discussed and analyzed in 9 predominantly Muslim countries: Turkey, Uzbekistan, Mali, Lebanon, Jordan, Pakistan, Senegal, Bangladesh and Indonesia.The information on the 9 cases indicates that none of the structural factors account for the variance in approval of Islamist terror across 9 cases. Instead, some factors show consistency with the change in the level of approval of Islamist terror in some certain country groups in the sample of 9 Muslim countries with majority Muslim population.