Kurumsal etik komitelerinin sağlık hizmetlerinde yeri
- Tez No: 25001
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
132 ÖZET Bu çalışmada etik komitelerinin sağlık hizmetlerindeki rolüriıi anlatmaya çalıştık. Çalışmada ilk olarak etik prensiplerini ve sağlık hizmetlerinde her an karşımıza çıkabilecek, bu prensiplere dayanan etik problemleri ve ikilemleri tanıtmaya çalıştık. Sonraki aşamada Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuş olan etik komitelerinin gelişimlerini ve görevlerini inceledik. Bugünkü işleyişleriyle etik komitelerinin başarı düzeylerini belirleyebilmek için, Amerika'nın farklı coğrafi bölge ve kurumlarında kurulmuş onyedi etik komitesinden bilgi topladık. Sonuçta bu komitelerin daha İyi nasıl hizmet verebileceklerini tartıştık. Çalışmadaki temel amacımız, etik komitelerinin ne tıir komiteler olduğunu tanıtabilmek ve kendilerinden beklenen şekilde hizmet verip veremedikleri sonucuna ulaşıp, etik problemleri pözerken nasıl daha faydalı olabileceklerini tartışmak olmuştur. STJIVIMAJRlY In this study we have tried to define the role institutional ethics committees have been playing in heath care for some time. First, we introduced the ethical principles in health care; and secondly, we cited major ethical issues that have become problems taking their roots from conflicts between the ethical principles. Then, we studied the evolution and functions of ethics committees in the U.S.. To be more consize about the success of ethics committees, we gathered
Özet (Çeviri)
132 ÖZET Bu çalışmada etik komitelerinin sağlık hizmetlerindeki rolüriıi anlatmaya çalıştık. Çalışmada ilk olarak etik prensiplerini ve sağlık hizmetlerinde her an karşımıza çıkabilecek, bu prensiplere dayanan etik problemleri ve ikilemleri tanıtmaya çalıştık. Sonraki aşamada Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuş olan etik komitelerinin gelişimlerini ve görevlerini inceledik. Bugünkü işleyişleriyle etik komitelerinin başarı düzeylerini belirleyebilmek için, Amerika'nın farklı coğrafi bölge ve kurumlarında kurulmuş onyedi etik komitesinden bilgi topladık. Sonuçta bu komitelerin daha İyi nasıl hizmet verebileceklerini tartıştık. Çalışmadaki temel amacımız, etik komitelerinin ne tıir komiteler olduğunu tanıtabilmek ve kendilerinden beklenen şekilde hizmet verip veremedikleri sonucuna ulaşıp, etik problemleri pözerken nasıl daha faydalı olabileceklerini tartışmak olmuştur. STJIVIMAJRlY In this study we have tried to define the role institutional ethics committees have been playing in heath care for some time. First, we introduced the ethical principles in health care; and secondly, we cited major ethical issues that have become problems taking their roots from conflicts between the ethical principles. Then, we studied the evolution and functions of ethics committees in the U.S.. To be more consize about the success of ethics committees, we gatheredÖZET 133 specific information from seventeen different institutional ethics committees, showing an even geographical distribution all across the United States. Finally, we concluded regarding existing problems of these committees and how those committees might have been functioning in different ways. Our purpose has been to explore what the ethics committees have l been; whether they have served as was expected of them; and how they be acting to ease the handling of ethical dilemmas which every health care provider in the world is facing day to day.