Karşılıksız çek keşide etme suçu
The crime of drawing dud checks
- Tez No: 250015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek Lisans Tez konusu, ?Karşılıksız Çek Keşide Etme Suçu? dur. Dört ayrı bölümden meydana gelen çalışmanın ilk bölümünde çek hakkında genel açıklamalar yapılmakta, kavram, tarihi gelişim, çekin şekil şartları ve hukuki niteliği incelenmektedir. İkinci bölümde, karşılıksız çek keşide etme suçu incelenmeden önce ortaya konulması ve irdelenmesi gerekli görülen iki ayrı başlık olarak, çek keşidesinde önemli özellikler başlığı altında, çekte ibraz süreleri, ileri keşide tarihli çek ve karşılık konusu; sözleşmeden doğan yükümlülük nedeniyle hürriyetin kısıtlanması başlığı altında ise, Anayasaya eklenen yasağın kapsam ve şartları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, önceki iki bölümde incelenen konular ile zemini hazırlanan ve ortaya konulan bilgiler ışığında, karşılıksız çek keşide etme suçu kapsamlı bir şekilde incelenerek, Çek Kanunu'nda yapılan değişiklikler ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmış ve suça öngörülen yaptırımın Anayasaya eklenen yasak kapsamında incelenmesi ile hükmün Anayasaya aykırılığı hususu kapsamlı olarak inceleme konusu yapılmaktadır. Dördüncü bölümde ise, karşılıksız çek keşide etme suçuna ilişkin usul hükümleri incelenmektedir. Çalışmanın sonuç kısmında, dört ayrı bölüm ile ortaya konulan bilgiler doğrultusunda bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of master?s thesis is The Crime of Drawing Dud Checks. Four separate sections that occur in the first part of the study are being taken to a general description, concepts, historical development, legal requirements and the nature of pull examined. In the second section, kite-demand to the crime before being reviewed be exposed and to examine the necessary two as the title, check demand key features under the heading, check the present time, advanced demand dated checks and money issue; contractual obligations because of freedom restriction under the title of the The scope of and conditions attached to the Constitutional prohibition has been trying to put forward. In the third section, the previous two chapters the issues with the ground prepared and medium subject to the information in the light of kite-demand to the crime in a comprehensive manner is examined, the Check Law on amendments explained in more detail to be studied and the crime prescribed sanction the Constitution attached to the prohibition under investigation with the provisions of the unconstitutionality of the as a comprehensive review of the subject matter is scheduled. In the fourth chapter, the procedural provisions relating to crime to draw a kite are being examined. Part of the study results, four separate sections in accordance with the information about the middle of an evaluation is made.