Karşılıksız çek keşide etme suçu
Unpayment checque
  1. Tez No: 354029
  2. Yazar: FATMA KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.CANER YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çek kullanımının kişiye getirdiği faydalar neticesinde, çekin kullanım oranı sonyıllarda hızlı bir artış göstermiş ve ülke ekonomisinin temel ödeme araçlarından birihaline gelmiştir.Ülkemizde çeklere ilişkin kanuni düzenleme, Türk Ticaret Kanunu?nda (md.692-765), 3167 Sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin KorunmasıHakkında Kanun?da ve 5941 Sayılı Çek Kanununda yer almaktadır.Üç bölümden meydana gelen çalışmanın ilk bölümünde çek hakkında genelaçıklamalar yapılmakta, kavram, tarihi gelişimi, çekin şekil şartları, hukuki niteliği,unsurları ve çek önem arz eden özellikler incelenmektedir. İkinci bölümde öncekibölümde incelenen konular ile zemine hazırlanan ve ortaya konulan bilgiler ışığındakarşılıksız çek etme suçu kapsamlı bir şekilde incelenerek Çek Kanununda yapılandeğişiklikler ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise karşılıksızçek keşide etme suçuna ilişkin usul hükümleri incelenmektedir. Çalışmanın sonuçkısmında üç ayrı bölüm ile ortaya konulan bilgiler doğrultusunda bir değerlendirmeyapılma ktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the advantages that the use of cheque offers, the rate of ?chequeuse? has had a rapid increase recently, and it has become one of the most commonmethods of payment in Turkis h economy.The legal regulations concerning ?the use of cheque? in Turkey can be found inthe Turkish Trade Law articles numbered as 692-765, 3167 (The law about theregulations of cheque payments and the protection of cheque holders) and in theCheque L aw numbered as 5941.This study consists of three parts , the first of which makes some generaldescriptions about cheque, examines the topic in terms of its history , physicalrequirements, legal qualifications and elements , and studies some important features ofcheque. The second part examines ?using uncovered cheque? as a crime throughly in thelight of the basic information presented in the first part. This part also studies thechanges that have been made in the Cheque Law in detail. Finally, the third part studiesthe procedural provisions concerning the crime of ?drawing an uncovered cheque?. The?conclusion? part includes some general evaluation in parallel with the informationpresented in the three parts.