Sir William Muir'in Kur'an'a bakışı
Sir William Muir's overview To The Quran
- Tez No: 250024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Muir batıda İslam imajının oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir.Çünkü XIX.yy.da bulunan en geniş çalışmalara sahiptir aynı zamanda ?Life of Mahomet? adlı eseri orjinal kaynaklar üzerine bina edilmiş ilk ingilizce eserdir.XIX.yy.'ın ortalarında Muir'ın çalışmaları dışında Hz. Muhammed'in hayatı ile ilgili Batıda çok az ingilizce materyal vardır ve bunlar da Muir'in genel tekrarlarıdır.Muir'in kendisinden öğrendiğimiz kadarıyla oryantalistlerin İslam'ı ve Kur'an'ı incelemekteki amaçları İslami düşünceyi etkileyerek,misyoner faaliyetlerinde başarılı olabilmektir.Bu ancak Kur'an'ı ve İslamı iyi tanımakla mümkün olacaktır.Batı'da Hz.Muhammed ile ilgili var olan genel önyargı Muir için de söz konusudur.Hz.Muhammed'in peygamberliği ve kendisine gelen vahiylerin uydurma olduğunu söyler.Peygamber olup olmaması hususunda da şüpheleri vardır.Muir,Hz. Muhammed (s.a.v)' in dürüstlüğü, putlara karşı verdiği mücadele, ılımlılığı konusunda kimi adil ve haklı değerlendirmeler yaparken bunların yanında, onu zalim birisi olarak göstermekte ve sonuca varabilmek için çeşitli hile ve düzenbazlıklar yapabilecek bir yapıda olduğuna imalarda bulunmaktadır.Diğer oryantalist düşünürler gibi Muir de Kur'an'ı tüm kitapların içinde en az anlaşılır olanıdır demiş tutarsız, dağınık, çelişkili olduğunu iddia etmiştir.Kur'an'ın Allah'tan gelip gelmediği konusunda şüphesi olmakla beraber sık sık Kur'an'ın yazarından söz ederek kelime oyunlarıyla Kur'an'ın ilahi olmadığını kasteder. Onu, Hz.Muhammed'in kişisel inanç ve kannatlerinin yansıması olarak görür.Melek hayali gördüğünü depresyon geçirdiğini ve kendisini yüksek bir yerden atmak istediğini söyleyerek akıl sağlığının bozuk olduğunu ima eder.Hz.Peygamber'i kadınlara düşkün, kıskanç biri olarak göstermiş; Hz. Aişe'nin ifk olayını,Zeyneb b. Cahş ile ilgili olan meseleyi ve Resulullah'ın aile hayatında geçen bazı olayları skandal olarak adlandırmıştır.Hz.Peygamber ile ilgili önyargılı fikirleri yanında Kur'an Tarihi ve Kur'an surelerinin içeriğine dair tespitlerinin çoğu doğrudur.Kur'an'da baştan sona değişmeyen, birbirleriyle çelişmeyen bazı doktrinler olduğunu kabul eder.Mekki ve Medeni surelerin özellikleri ve içeriklerini iyi incelemiş doğru sonuçlara varmıştır.Kur'an'ın Hz. Peygamber tarafından bizzat düzene konulduğunu kabul etmiştir ancak bize kadar sağlam gelip gelmediği hususunda şüphe yaratmaya çalışmıştır.Müslümanların Kutsal metinlere saygı duymalarının gerekçesi olarak hepsinin Kur'an'la aynı yoldan geldiklerini gösterir. Defalarca altını çizerek Müslümanlar Kur'an'a nasıl davranıyorlarsa kutsal metinlere de aynı şekilde davranmak zorundadırlar der.Biz müslümanlar olarak zaten Allah'ın gönderdiği tüm kitaplara ve tüm peygamberlere iman ederiz.Yukarda da değindiğimiz gibi Allah katında din İslam'dır.Semavi dinlerin hepsi İslam'dır.Hepsinin kaynağı aynıdır. Bugünkü haliyle diğer dinlerden ve diğer din kitaplarından hemen hemen hepsi kendi dışında hiçbir gerçek kabul etmezken, Kur'an kendisini semavi kitaplar zincirinin bir halkası, fakat en son halkası olduğunu, peygamberinin de peygamberler zincirinin en son halkası olduğunu çeşitli ifadelerle ilan etmektedir.Ancak müslümanlar kutsal metinlere saygıda kusur etmedikleri halde Muir'in bu hususta ısrar etmesinin altında Kutsal metinlerin tahrif olduklarına kesinlikle inanmayışı yatar.Müslümanların kutsal metinlerin ayetlerine kulak asmamaları halinde Kur'an'da bahsedilen cehennem azabına onların da maruz kalacaklarını söyleyerek kendisiyle çelişir şöyle ki:Kur'an'ın Hz.Peygamber tarafından yazıldığını ima edip, ayetlerin Allah'tan geldiğine inanmadan bize karşı delil olarak kullanmaya kalkar.Kur'an İncil ve Tevrat'tan olumlu bahsettiği için onlara da aynı saygıyı göstermemizi ister ancak kendisi Kur'an'ın ilahi oluşunu reddeder. Hz. Muhammed'i, vahiy alan bir peygamber değil, bilgilerini toplumundan alan ve bilgileri değiştikçe iddiaları da değişen bir insan ve sanki Kur'an, Tevrat ve İncil gibi, Hz. Peygamber'den sonra üzerinde oynanmış bir kitap gibi gösterir. Bir taraftan Kur'an'ı da kabul eder görünüp, ayetlerini delil olarak kullanır, diğer taraftan, onun insan eseri olduğunu ileri sürer ve kitaplarındaki apaçık çelişkileri görmeyip, haşa peygamberin çelişkiler içinde olduğunu ima eder.Alışık olduğumuz diğer oryantalistler gibi Muir de Kur'an'a ve Peygamber'e önyargılı davranmaktan kendisini alıkoyamamış ve nasıl anlamak istiyorsa öyle anlamıştır.Kendi lehine kullanabileceği bir delil gördüğü zaman Kur'an'ın Allah kelamı olduğunu kabul etmiş, aleyhine olabilecek durumları bertaraf etmek için ise Peygamber'in yazdığını iddia etmiştir.Hz. Peygamber'in kendi iddialarını doğrulaması için kutsal metinlere başvurduğunu söylerken yine art niyetli olarak bugünün müslümanlarının ise onların otoritesini yıkmaya çalıştıklarını öne sürer.? 5/48 ,35/31 ,10/37 ,46/12? ayetlerini delil göstererek Kur'an'ın kutsal metinleri koruyacağını vaad ettiğini öne sürer.Eğer Allah vaadetmişse mutlaka yerine getirecektir.Allah'ın sözünde durmaması düşünülemeyeceğinden kutsal metinler bozulmamıştır gibi bir çıkarımda bulunur.Ayetleri kendi kafasına göre ustaca yorumlamış ve varmak istediği bu sonuca ulaşmıştır .Halbuki o ayetlerde Allah (c.c) Kur'an'ı koruyacağını vaad etmektedir.Elbette vaadinde durmuştur ve Kur'an Allah'ın koruması altındadır, bozulmayacaktır.Sonuçta anlattıklarımızdan anlaşıldığı üzere, Batının İslam konusunda oldukça derinlere giden önyargıları vardır.İster bilgisizlikten, ister siyasetten kaynaklanan o bakış açısı bugünkü kültüre de devredilmiştir.Hristiyan Batının haçlı zihniyeti 902 yıldan bu yana asla durmamıştır.Şu anda da soğuk savaş usulleriyle devam etmektedir.Geçmişte asıl amacı Ortadoğu'nun zenginliklerini elde etmek olan ama bunu Kudüs'ün müslümanların elinde bulunması kılıfı ile gizleyen ve savaşan haçlılar bugün aynı mücadeleyi dini şiddet, etnik temizlik müslümanları dinlerinden ayırmak, ekonomik baskı, İslam düşmanlığı vs. gibi düşüncelerle sürdürmektedirler.Batıda İslam dünyası, İslam ve İslam peygamberi hakkında yapılan çalışmaların da çoğunun önyargılı, taraflı, bilimsellikten uzak, hasmane bir yol çizdiğini görüyoruz. Çoğu, araştırmalarına zihinlerindeki peşin fikirleriyle başlamış ve o peşin fikirlerine delil aramaya çalışmışlardır.Bütün bu şeytani planlara rağmen XX. yy.ın son çeyreğinden beri İslam dünya gündeminin ön sıralarına yerleşti.Dünya'nın her tarafında İslam'a ilgi arttı.Diğer dinlere ilgi azalırken insanlar fevç fevç İslam'a koşmaya ve sarılmaya başladılar.Bu yönelişi engellemek için türlü planlar yapılmakta ve bahanelerle İslam dünyası işgal edilmektedir.Bizlerin bu ulvi yönelişe katkıda bulunmak için yapacağımız şey kişilerin zihnini bulandırmak için kasıtlı olarak çarpıtılan İslam değerlerini olması gerektiği doğru şekliyle gözler önüne sermektir.Oryantalist çalışmalar dikkatli bir şekilde izlenmeli İslam'ı kötülemelerine izin verilmemelidir.Araştırma-inceleme konusunda onlardan daha titiz ve daha kapsamlı çalışmalar yapmak zorundayız.Çünkü kendileri İslam'ı yok etmeye adanmış bir şekilde çalışmalarını azami gayret içerisinde devam ettirmektedirler. Ne yazık ki, bazı müslüman ilim adamlarımız oryantalistlerin fikirlerini kendi fikirleriymiş gibi özümsemekte ve İslam medeniyetini ve manevi değerlerimizi öğrenmek için onlara müracaat etmektedirler.Onların İslami ilimleri anlayışları ve İslami konulardaki görüşleri hakkında iyi niyet beslemektedirler.İslam dünyası kendisine zorla takılan at gözlüklerini çıkarmaya çabalamadığı müddetçe, başına gelecek musibetlere de razı olmak durumundadır.Muir'in Kur'an konusundaki görüşlerini ortaya koymaya çalıştık ancak kendisinin Hadis, Kelam, Halifelik, Hz.Peygamber'in hayatı ve İslam Tarihi hakkında da kitapları ve araştırmaları mevcuttur.Bu konulardaki görüşlerinin de doğrusunun ve yanlışının ortaya çıkarılması elzemdir.
Özet (Çeviri)
As we learn from Muir, the aim of orientalists? is to impress İslamic idea and succeed in missionary activity by searching İslam and Coran.According to them the only way to be successful is knowing İslam.The general prejudgement about Muhammed (a.s) at West is current for Muir too.He said that ?Muahomet is lying about his prophethood and writing revelation by himself. Some of the rhapsodical fragments embodied in the Corân were probably composed by Mahomet as his own. The Corân was the reflex of Mahomet's own convictions, or rather of the teaching he desired to impress upon the minds of others.?According to Muir,He began to court solitude and meditation, and for the purpose would retire for days at a time to a cave in Mount Hirâ, one or two miles distant from the city. Perplexed with the mysterious destiny of man, and the failure of repeated revelations to enlighten the gross darkness shrouding the peninsula, he would fall into ecstatic reveries; and at last he believed himself called to be a preacher of righteousness and the reformer of his people. The vision, was followed by a considerable period (the Fatrah) during which further revelations were withheld; and Mahomet, plunged in deep depression, thought to cast himself headlong from a height; but was held back by the same heavenly messenger.He said that ?The Corân, taken by itself, is perhaps of all books the least intelligible. Of the Bible, although the circumstances under which various parts were composed, and even the names and eras of the writers are sometimes obscure, yet the substance is so arranged as seldom to leave the meaning, whether of the narrative or didactic portions, doubtful. With the Corân, on the contrary, although the main outlines of the author's life are well known, the whole is confused, and the drift often hard of comprehension. The books or chapters follow one another without any chronological sequence, and the books themselves are frequently composed of fragments put together with no regard either to time or subject.?Sometimes, Muir makes true decisions about Muhammed?s (a.s) honesty but generally he shows him as barbaric, cruel, jealous, dissolute person.Muir accepted that Some doctrines, indeed, are inculcated throughout the Corân without variation or inconsistency. Such are the Divine unity, perfections, and all-pervading providence; the existence of good angels, as well as of Satan and the fallen angels; the immortality of the soul; the resurrection and retribution of good and evil; the sin of idolatry; the inspiration of Muhammed (a.s) himself, and of the former prophets. Others, again, must be qualified by counter-statements, as predestination, salvation without works, and the reward of good works.He searched the specifies of the Coran well and reached true decisions about character of the Suras.In Muir?s opinion , as to the style and mode of inspiration, the Corân is put in the same category with the Revelations to former prophets. The Jewish and Christian Scriptures, being revealed in the same way as the Corân, the Mussulman is bound to render to them a similar reverence. When Mussulmans of the present day are tempted to speak despitefully of the Jewish and Christian Scriptures, and of their divine contents, they incur the peril of the punishment indicated in the Coran.