İlk Dönem İngiliz oryantalistlerin Kur'an çalışmaları W.Muir ve D.S.Margoliouth örneği
The Koran works of early period English orientalists-like W.Muir and D.S.Margoliouth
- Tez No: 191516
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Atay, Esma, lk Dönem ngiliz Oryantalistlerin Kur'an Çalışmaları-W.Muir veD.S.Margoliouth Örneği,Yüksek Lisans Tezi ,Danışman: Prof. Dr. MehmetPaçacı,139 s.ÖZETOryantalizm, ?Avrupa'nın Doğu fikridir.? Aslında Batı'nın Doğu'yu tarifetmesidir. Oryantalist ise Doğu ile ilgili incelemeler yapan Batılı bilim adamıdır.XIX. yüzyıl oryantalizmin en parlak dönemi olmuştur ve bu dönemdeOryantalizm kurumsallaşmıştır.Oryantalizmin XIX. yüzyılda ngiltere'nin Hindistan'daki yönetimi çerçevesindeyeni bir anlam kazandığı bilinmektedir. ngiliz oryantalizmini tetikleyen önemliunsurlar sömürgecilik ve ticarettir. Bu dönemde öne çıkan ngiliz oryantalistler SirWilliam Muir ve David Samuel Margoliouth'dur.Muir, Kur'an'ı Kerim'i anlaşılmasının zor olduğunu ayet ve surelerin düzensizolduğunu düşünür. Kendinin düzenlediği Kur'an surelerinin kronolojik sıralamasınıverir. Kur'an'ın Hz.Muhammed tarafından yazıldığını iddia eder.W.Muir, Eski ve Yeni Ahit'in Hz. Muhammed zamanında geçerliliğini, bukitapların vahiy olduğunun Kur'an'da bildirildiğini ve bunların Kur'an'da övüldüğünüve Hz.Muhammed'in önceki Kutsal Kitaplara başvurduğundan bahseder.Muir'in çalışmasından sonra, çalışmalarıyla D. Samuel Margoliouth öne çıktı.Margoliouth'a göre Kur'an vahiy ürünü değildir, Hz. Muhammed'in kendi eseridir.Margoliouth'un kitaplarında slam'a, Peygamberimize ve Kur'an'a karşı açık şekildesaldırgan ifadeler yer alır. slam'ı yeni bir din olarak değil önceki dinlerin uzantısıolarak görür ve Kur'an'ın önceki kitaplardan esinlenerek Hz. Muhammed'in yazdığınıiddia eder. Kur'an'da yer alan kendince eksiklik olarak gördüğü nasih mensuhmeselesi, kıraat farklılıkları, tekrarlar, sure ve ayetlerin tertibi gibi çeşitli konularadeğinir. Kendi iddialarını kanıtlamak için Kur'an ayetlerini bağlamından uzak şekildekendince yorumlar.
Özet (Çeviri)
Atay, Esma, The Koran Works of Early Period English Orientalists -LikeW.Muir and Margoliouth, Master?s Thesis, Advisor:Prof.Dr.Mehmet Paçacı, 139 p.SUMMARYOrientalism is the study of Eastern societies,religion and people by Westernscholars. Orientalist who is a scholar searches the East .In the nineteenth century, Orientalism becomes organized and academic.Again in this century the Orientalism?s meaning shaped by British governing policy inIndia. Orientalist studies become themselves an expression of intellectual andtechnical dominance of political, military and economical supremacy. Imperialism andtrade are the main reasons that evoke British orientalism. In this period, Sir WilliamMuir and D.S. Margoliouth are important English orientalists who have original works.W. Muir asserts that the Koran is an incomprehensible book because of itsunorganized Suras. As a result, he gives the chronological order of Suras. Accordingto Muir, the Koran is Muhammad?s own creation. He states that the existence andcurrency of the Old and New Testaments in the time of Muhammad, Muhammadfrequently appeals to the Jewish and Christian Scriptures, furthermore theseScriptures are praised in the Koran.After Muir, D. S. Margoliouth enters with new works. According to Margoliouth,Koran isn?t revealed, it is written by Muhammad taking parts from previousScriptures. Offensive expressions to Islam, Prophet and Koran are seen inMargoliouth?s books. Margoliouth expresses some other subjects that take place inKoran such as nash, manners of reading Koran, repetitions, chronology of the Koran.He also interprets the Suras in own manner to prove his claims.