Hegemonya sorunsalı açısından Türkiye'de din- devlet ilişkisi
Religious state in Turkey in terms of hegemony problematic
  1. Tez No: 250064
  2. Yazar: PINAR KAYA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Türkiye tarihini açıklama ve anlamlandırma çabasında din önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nda sosyo-kültürel, hukuksal, siyasal ve ideolojik yapısında içsel bir öğe olarak varolan din olgusu, özellikle 19. yüzyıldan başlayarak belirgin hale gelmeye başlamış ve İdeolojik hegemonyanın kuruluşunda başat öğe olarak yerini almıştır. Söz konusu bu olguyu Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı'dan miras olarak almıştır. Osmanlıdan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan çizgiye baktığımız da, din olgusu belirli tarihsel aralıklarda ve uğraklarda görünür hale gelmekte, bazı dönemlerde de geri planda kalmaktadır. Özellikle Türkiye tarihinde(Osmanlı'yı da içerecek biçimde), din olgusunun iki boyutu söz konusudur. Bunlardan ilki, meşruiyet bunalımı ve buna eşlik eden hegemonya krizi dönemlerinde belirginleşen/açığa çıkan egemen sınıf içi çatışmada, farklı kesimlerin birbirleriyle rekabetinde, kendi saflarını sıklaştırma kaygısında ve taban-ittifak arayışında din başat bir ideolojik öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu egemen sınıf içi çatışma doğrultusunda, kitlelerin/toplumun bu çatışma eksenin de mobilizasyonunda din önemli işlevler üstlenmiştir. Din olgusu ayrıca, Siyasal iktidarın meşruiyetini sağlamasında ve egemen sınıfın ideolojik hegemonyasını örgütlemesinde/kurmasında da karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle hegemonya krizinin yaşanıldığı dönemlerde, din ekseninde siyasal iktidarlarca politize edilen halkın, iktisadi krizlerin ve siyasi krizlerin yaşandığı dönemlerde tepkilerinin bağlamını da din oluşturmuştur. Din olgusunun diğer boyutu da bu nokta da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle siyasal ve iktisadi kriz dönemleri, toplumun dinsel tepkilerin yükseldiği dönemlerde olmakta ve bu tepkilerde genellikle savunmacı ve içe dönük bir niteliğe bürünmektedir.
Özet (Çeviri)
When trying to expound and give sense to the history of Turkish Republic, we have been confronted with religion as a fact. The fact of religion used to exist to be an internal element in the socio-cultural, forensic, political and ideological structure of the Otoman Empire has begun turning into a marked state, particularly starting from 19th century and has taken its place during establishment of the Ideological hegemony to be a Pioneer. The Republic of Turkey has received this reality in question from the Ottoman as the heritage. When we take a look at the line extending from the Ottoman to Turkish Republic, it is noted that the fact of religion had turned into visible state in historical intervals and locations and it had even played second fiddle during some periods.The two dimensions of the fact of religion exist , articularly in the history of Turkish Republic (so as to cover the Otaman as well). Firstly, we are confronted by the religion as a pioneer idelogical factor in-dominant class conflicts getting marked / appearing during the periods of the legitimation anxiety and the hegemony crisis accompanied hereto and process of the competition of different segments with each other and being concerned in densening their own rows. Therefore, in direction of this dominant class, the religion has taken over substantial functions in mobilization of the crowds / community across the axis of such conflict. More over, the fact of religion comes across us when the political power was acquiring its legimation and the dominan class was organizing / constituting its ideological hegemony as well. This is why the religion has constituted the context of the people politicized by the political parties around the religious axis during experiencing particularly the periods of hegemony crisis and the reactions of the same when the economic crisis political crisis were being lived. Another dimension of the fact of religion also comes across us at this very point. Particularly, the terms of political and economical crisis have been taking place whenever the religious reactions of the people soared and, these reactions generally turn into being impersonated by a defensive and withdrawn nature though.