Göç, mülteciler ve STK'lar
Migration,refugees and NGO's
  1. Tez No: 250063
  2. Yazar: GÜNSU USANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde göç ve mültecilik olgusu, siyaset bilimi açısından en önemli kavramlardan biri olan egemenlik kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Çünkü bu tezin temel savı; günümüzdeki mevcut siyasal yapılanmaların temelini oluşturan egemenlik olgusunun anlaşılabilmesi için, bu siyasal yapıların marjında kalan yani bir istisnasını oluşturan mültecinin kullanılmasının işlevsel olduğudur.Bu bağlamda önce egemenliğin etimolojisi ve ortaya çıktığı koşullar, egemenlik kavramı gereğince ortaya çıkmış olan ulus devletler ve uluslararası düzen Bodin, Hobbes, Rousseau, Siyes, Schmitt, Benjamin ve Agamben gibi belli başlı düşünürlerin ortaya attığı kavramlar ve teorilerden yola çıkılarak tanımlanmıştır. Ardından göç ve mültecilik kavramları hem siyasal tanımları hem de yarattıkları hukuki statüler bağlamında açıklanmıştır. Teorik çerçevenin oturtulabilmesi için mültecilikle birlikte vatandaşlık kavramı da ele alınmıştır. Çünkü mültecilik vatandaş olmamakla tanımlanabilen bir olgudur. Son kavram olarak da mülteci olmanın en saf haliyle kendini dışa vurduğu mekanlar olan kamp kavramı ele alınmıştır.Bu teorik çerçevenin ardından, bu kavramların pratik uygulamalarını sergileyen BM, AB ve Türkiye gibi çeşitli siyasal yapıların mülteci ve vatandaşlık rejimleri hem hukuki, hem siyasi hem de pratik uygulamalar açısından incelenmiştir. BM uluslararası bir örgüt olması, dünya üzerindeki mültecilik rejiminin oluşturulmasındaki tek yetkili kurum olması; AB ulus-sonrası bir kurum olması, vatandaşlık ve dolayısıyla mültecilik kavramının içeriğinde değişiklik sağlama potansiyeli açısından; Türkiye ise göç yolları üzerinde bulunan bir ulus devlet örneği oluşturması sebebiyle seçilmiştir.Son olarak değinilmesi gereken bu çalışma sonucunda varılan kanaattir: mülteci örneğinden de anlaşabileceği üzere farklı siyasal yapılanmalar aynı egemenlik nosyonu çerçevesinde örgütlenmeye devam ettiği sürece temelleri ve pratikleri pek çok açıdan aynı kalmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of migration and refugee is analyzed in the frame of sovereignty which has a curitial importance in political science theory. On the ground that, as a the refugee is the key concept for the explanation of contemporary polititcal structures based on sovereignty by beeing an exception of it.Therefore, initially etimology of sovereignty and emerging circumstances, borning of national states and international system acording to this sovereingty concept are explored via the concepts and theories of Bodin, Hobbes, Rousseau, Siyes, Schmitt, Benjamin and Agamben. Then, concepts of migration and refugee are explained considering both political definations and legal statuses. In order to draw a theoric frame, the concept of citizenship is overwieved along with the refugee. Because the refugee can explain only by not having any citizenship. At last, as a final concept, the camp, where a place of beein refugee is demonstrate itself barely, are explored.Within this theoretical framework, refugee and citizenship regimes of different political entities like UN, EU and Turkey are examined by both political and practical aspects. UN is selected by the reason of the being only authirezed political entity about refugee regimes; EU is selected by the reason of being only post-national institution ergo the potential of change the content of citizenship and refugee; and Turkey is selected by the reason of situated in migration roads and being an example of national state.At last the conclusion of this thesis should be mentioned; different political entities which have orginized around the same sovereinty notion, have the same foundation and practices as it can be seen in the refugee example.