Türkiye Büyük Millete Meclisi'nde bilgi yönetimi anlayışı ve belge yönetimi
Knowledge management understanding and records management in the Grand National Assembly of Turkey
  1. Tez No: 250082
  2. Yazar: BİLAL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bilgi çağını (information age) yaşadığımız dönemde kurumlar gelişmelere uygun yapılanmak zorundadır. Kurumların etkin yapılanması için temel gereksinimler idari reformları gerektirir. Bu nedenle kurumları için Toplam Kalite Yönetimi (TKY), İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY), Proje Yönetimi (PY), Bilgi Yönetimi (knowledge management), Belge Yönetimi (records management) vb. gibi yönetimsel yaklaşımlar popülerlik kazanmıştır.Günümüzde kurumların en önemli sermayesi bilgidir. Kurumsal bilginin en önemli kaynakları ise kendi faaliyetleri ile ilgili oluşmuş belgelerdir. Bu nedenle kurumlar rekabet edebilmek, gelişebilmek ve faaliyetlerini verimli yapabilmek için bilgi yönetimi ve belge yönetimi yaklaşımlarına yer vermelidirler.TBMM'de bilgi yönetim ve belge yönetim uygulamalarına yönelik faaliyetlerde eksiklikler ve yetersizlikler bulunmaktadır. TBMM faaliyetlerinde etkinlik sağlayabilmek için bu iki yönetim yaklaşımını ele alması bir zorunluluktur. Bu nedenle TBMM'de belge yönetim programı ve bilgi yönetim programlarının oluşturulması ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The institutions have to develop their constructions according to the information age .There should be managerial reformation in order to have a well built construction for institutions. For this reason the associations gained popularity with managerial approach such as: Total Quality Management, Human Resource Management, Project Management, Knowledge Management and Record Management etc.Nowadays the most important valuable wealth for institutions is knowledge.The most important certificates in institutions are their own certificates which they collect during their workings. Because of this; in order to compete with others they should improve themselves. On the other hand they should give place for knowledge management and record management to be more productive.There are a lot of deficiencies in TBMM?s applications in knowledge management and records management.In order to be successful with these two topics they have to try out with them.Finally, the authorities in Turkish assembly should carry out records management and knowledge management to be more successful in the information age.