Malta Sürgünleri
Malta Relegations
  1. Tez No: 250083
  2. Yazar: BİNNUR KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Mondros Mütarekesi sonrasında özellikle İngilizler, savaşa Almanya yanında giren, dönemin iktidar partisi İttihât ve Terakkî üyelerine, ardından da işgallere karşı direniş göstererek, teslim olmayan Anadolu'daki Ulusal Harekete inananlara yönelik bir tutuklama ve sürgüne gönderme politikası izlediler. Osmanlı Hükümetlerinden de destek ve yardım gören bu politika sonucunda 1919-1921 yılları arasında ?savaş suçlusu? olarak tutuklanarak Malta'ya sürülen bu şahsiyetler, uluslarının ayakta kalma mücadelesini uzaktan seyretmek durumunda bırakıldılar. Bu hassas dönemde İstanbul Hükümetleri, Ankara'daki milli oluşum ve diğer İtilaf Devletleri'nin tutumları önem kazanmaktadır. Devlet adamları, ordu mensupları ve aydınlardan oluşan önemli isimlerin, tutuklanma nedenleri ve 1919-1921 yılları arasında yaklaşık iki buçuk yıl süren Malta'daki esir hayatları konumuzun ana öğesini oluşturmaktadır.Birinci bölümde, Mütareke maddelerinin uygulanışı ve İngilizlerin çıkarlarına karşı gördükleri kimseleri ?kara listelere? almaları işlenmiştir.İkinci bölümde, İngilizlerin verdiği kara listelerdeki isimlerin İstanbul Hükümetleri tarafından yakalanmaları ve kurulan sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanmaları yer almıştır.Üçüncü bölümde, sürgünlerin farklı zamanlarda Malta'ya gidişleri ve oradaki hayatları konu alınmıştır.Dördüncü ve son bölümde Malta Sürgünlerinin serbest bırakılmaları için yapılan teşebbüsler ve nihayetinde özgürlüklerine kavuşmaları yer almıştır.Ölüm kalım savaşı veren bir toplumun ileri gelenlerini ülkeden uzaklaştırarak, bir ulusun özgürlük mücadelesine darbe vurmayı amaçlayan bu sürgün olayını ayrıntılarıyla irdelemek tezimizin amacıdır.
Özet (Çeviri)
After Mondros Armistice, especially Britain followed policy of arresting and relegation to firstly against members of İttihât and Terakkî which was decided to take a part in the World War I with Germany and secondly peoplewho believed in Anatolian National Movement which is resisted occupation and hold out. As a result of this policy ?it was supported by Ottoman governments also- people who was gone into exile in Malta as a war criminal from 1919 to 1921, had to watch their nation?s survival war from distance. Attitudes of İstanbul governments, Anatolian National Movement and the Allies becomes very important in this delicate term. Reasons of arresting important people including diplomats, members of army and intellectuals and their capture life between 1919-1920 is the main subject of this thesis.In part one, we will analyse praxis of armistice?s articles and how British blacklisted people who were aganist their benefits.In part two, we will take on the way of arresting these people by İstanbul governments and Britain and the trials in military commissions.In part three, relegations journey to Malta and their lives there will come into the picture.In the final part, initiatives to free Malta relegations and eventually reaching freedom is represented.We tried to analyse this relegation which was intended to prevent a nation?s freedom struggle by sending away notables of it in a the life and death struggle.