Cumhuriyet Dönemi popüler aşk romanlarında kadın temsilleri: Muazzez Tahsin Berkand ve Kerime Nadir romanlarının incelenmesi
Women representations in popular romances in Republican Period: Investigating the novels of Muazzez Tahsin Berkand and Kerime Nadir
- Tez No: 250152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'de kadının toplum içindeki yeri, yaşanan her türlü sosyal-siyasal değişime bağlı olarak şekillenmektedir. Göçebe yaşamdan yerleşik hayata geçiş ve İslamiyet'in kabulünden, Cumhuriyet'in ilanına kadar geçen süre içinde kadın, devamlı olarak ataerkil sistem çerçevesinde, ikinci sınıf vatandaş olarak konumlandırılmıştır. Kemalist modernleşme projesi de kadına `hakkı olan statüyü geri verme' misyonuna dayanarak birtakım düzenlemeler yapmıştır. Fakat bu düzenlemeler gelenek, din, toplumsal cinsiyetçi yaklaşım gibi kültürel örüntüler ve Kemalist modernleşmenin eksik kalan yönleri nedeniyle, uygulamada işlerlik kazanamamıştır.Popüler aşk romanları Kemalist ideolojinin `medeniyetçilik' ve `milliyetçilik' temelleri üzerinde inşa edilen `yeni yurttaş- yeni kadın' kimliğinin sunulduğu metinlerdir.Popüler aşk romanı yazarları arasında öne çıkan Muazzez Tahsin ve Kerime Nadir romanlarında, Kemalist devrimlerle yaratılmak istenen modern Cumhuriyet kadını imajına vurgu yapıldığı, dönemin aile tipi olarak yansıtılan 'çağdaş aile'nin işlendiği fakat aynı zamanda geleneksel, İslami ögelerin kullanıldığı aile tipine de yer verildiği; roman kahramanlarının seçkin, eğitimli aileler olduğu, bunlarla birlikte toplumsal cinsiyetçi rollere de bağlı kalındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Women?s place in the Turkish society is shaped in accordance with all types of social-political changes. During the period from the transition from the nomadic society to settled life and adoption of Islam to the declaration of the Republic, women were continuously positioned within the patriarchal system as second-class citizens. The Kemalist modernization project also effectuated certain regulations on the basis of the mission ?to redeliver to women their deserved status?. However, these regulations could not gain functionality in practice due to such cultural patterns as traditions, religion and gender approach and the shortcomings of the Kemalist modernization.Popular romances are text that present the ?new citizen-new woman? identity built on the `civilizationism? and `nationalism? bases of the Kemalist ideology. In romances authored by two prominent romance authors, Muazzez Tahsin and Kerime Nadir, it is observed that an emphasis is placed on what was then wished to be created with the Kemalist revolutions as the modern, Republican woman image; that `the contemporary family? is addressed as the reflection of the family type of the time, while the family type incorporating traditional, Islamic elements is accommodated at the same time; and that the elite, well-educated family background of the novel characters is contrasted with a devotion to gender roles.