Küreselleşme ve küreselleşmenin Orta Doğu'ya etkileri
Globalization and its impacts on the Middle East
- Tez No: 250151
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Küreselleşme ve küreselleşmenin Orta Doğu'ya etkilerinin incelendiği bu tezde ileri sürülen görüşler; küreselleşmenin, kapitalizmin küresel hâkimiyetinin tesis edilmesi süreci ve başat güçlerin güç ilişkileri çerçevesinde açıklanabileceği temel savına dayanmaktadır. Araştırmada küreselleşme kavramının tanımlanması maksadıyla, öncelikle küreselleşme hakkındaki farklı yaklaşımlar incelenmiş, bu kapsamda Uluslararası İlişkiler disiplininde yer alan temel kuramlara özetle yer verilmiştir. Sonrasında tezde ileri sürülen küreselleşme tanımına esas teşkil eden inceleme modeli açıklanmıştır. Bu model çerçevesinde kavramın oluşumu tarihsel bir bakış açısıyla tartışılmış, neden ve sonuç ilişkileri ortaya konulmuştur. Küreselleşmenin Orta Doğu'ya etkilerinin ele alındığı bölümde ise, önceki bölümde ileri sürülen temel sav ve alt kuramların yine tarihsel bir bakış açısı içerisinde sınaması yapılmış, küreselleşmenin sonuçlarından hareketle, Orta Doğu'da geleceğe yönelik eğilimlerin tespit edilmesine çalışılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde, Orta Doğu'nun; küreselleşmenin dışında kaldığı yaklaşımının aksine, Bölgenin; küreselleşmenin etkisiyle sosyal, siyasi, askerî ve ekonomik bakımdan şekillendiği ve küreselleşmenin bugünkü noktasına ulaşmasında yadsınamaz bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ideas put forward in this thesis, which investigate the phenomenon of globalization and its impacts on the Middle East are founded on the fundamental argument that globalization can be best explained in the context of establishment of the global domination of capitalism and power relations among the dominant actors. First and foremost, different approaches relating to globalization have been studied with a view to defining the concept of globalization. In this connection, the basic theories of international relations have been briefly discussed. Subsequently, the research methodology, which was utilized for the development of the definition of globalization, has been offered. In the frame of this research methodology, the formation of the concept of globalization has been discussed with a historical perspective and the causal relationships were identified. The fundamental argument and sub-theories have been tested with a historical perspective. Attempt was made to identify likely future tendencies taking heed of results of globalization. According to the research, the position that the Middle East was isolated from the globalization was absolutely contradicted. On the contrary, it was concluded that the Middle East has been reshaped in social, political, military and economic terms under the impact of globalization. It was further concluded that the Middle East has had an undeniable contribution to the degree of globalization.