İbn Sina'nın ahlak felsefesi ve ahlak risaleleri
İbn Sina's etihc and moral essays
- Tez No: 250187
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tezin adı ?İbn Sina'nın ahlak risaleleri ve ahlak felsefesi? dir. Tezin isminin bu şekilde belirlenmesinin nedeni İbn Sina'nın ahlak felsefesinin temelleri ortaya konulurken aynı zamanda İbn Sina'nın ahlak risalelerinin de Tükçe'ye çevrilmesinin amaçlanmasıdır. Tezin bu şekilde ortaya konulmasının amacı öğrencinin İslam felsefesinin Arapça'sına aşinalık kazanmasının sağlanması ve metodoloji kazanması sağlanmaktadır.İbn Sina `nın bir filozof olarak ahlaka bakış açısı incelemektir. İbn Sina'nın temeli sudur teorisi olan sisteminin içerisinde ahlak felsefesinin yeri ve önemi incelenmektedir. İbn Sina'nın varlık nazariyesi, bilgi nazariyesi, metafiziği ve estetiği ile ahlak nazariyesi arasındaki temel irtibatın tespit edilmesi. Ayrıca İbn Sina'nın Platon ve Aristo'nun ahlak felsefesi ile İslam ahlakı arasında nasıl bir uzlaştırma içerisine girdiği konu edinilecektir. İbn Sina' dan sonra ortaya çıkmış ahlak felsefesinin temel probleminin İbn Sina'nın bakış açısına göre nasıl değerlendirilebileceği incelenecektir.Tezin araştırılma amaçlarından birisi İslam felsefesinin Arapça'sına aşinalık kazanmasıdır. İslam felsefesinin terminolojisinin kendisine özgü yönleri vurgulanarak tezi yapan öğrencinin metodoloji kazandırılması amaçlanmaktadır.Tezin temel konusu İbn Sina'nın ahlak felsefesi olmakla beraber İbn Sina'nın bir sistem filozofu olması nedeniyle bir bütün olarak incelenmesi yapılacaktır. Ayrıca İbn Sina'nın çağdaşları olan kelamcıların ve sufilerin ahlak anlayışlarından farklı yanları konu edinecektir. Ayrıca kötülük problemine Ibn Sina'nın sudur teorisi gözüyle bakılacaktır. İbn Sina'nın ahlak anlayışının teorik ve pratik yanları konu edinilecektir. Tezin çalışma alanının genişlememesi için bu konular konunun merkezinden çok uzaklaşmadan gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The name of the thesis is ethic tractate and ethic philosophy of İbn-i Sina. The name of thesis is determined in this way because when basic of ethic philosophy of İbn Sina is showed at the same time the aim is ethic tractate of İbn Sina is translated in Turkish as well.Another aim is that in Arabic of Islamic philosophy is provided it being acquainted and methodology in this thesis.Research problem examine İbn-i Sina?s point of view ethic as a philosopher . In the İbn-i Sina?s system that basic theory of sudur is important of ethic philosophy was examined.Between İbn Sina?s hypothesis of existence, knowledge, metaphysic, aesthetic and hypothesis of ethic basic communication is confirmed. In addition, between ethic philosophy of Ibn Sina?s,Plato ,Aristo and Islamic ethic that how was the reconciliation will subjected.According to view of İbn Sina is examined that exposing basic problems of ethic philosophy after İbn Sina that how it can be considered.The basic topic of thesis is İbn Sina?s ethic philosophy with İbn Sina is system a philosophy, that?s why whole ibn Sina will researched.Also İbn Sina?s different sides to Islamic theologian and sufies who were contemporary with Ibn Sina were subjected in this thesis.The evil issue was looked by İbn Sina?s point of view theory of sudur. Practice and theoretic sides of Ibn Sina?s moral insight were subjected. These topics were realized with stay centre of thesis topic for no expand thesis area of study.