İbni Sina düşüncesinde iyi kötü kavramları
The concepts of good and evil in avicenna's philosophy
- Tez No: 556390
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İbn Sînâ, İslâm Felsefe geleneğinde Farabîokulu içerisinde bulunan en önemli düşünürüdür. Meşşai ekolünün Farabi'den sonra gelen en büyük filozofu olduğu kabul edilir. O'nun ahlak felsefesi, Platon, Aristoteles, Farabî ve İbni Miskeveyh gibi selefleriyle benzer görüşleri içerir. Kaleme aldığı ansiklopedik ve diğer risaleleriyle ahlak ve insanın mutluluğu gibi konuları ele alır. İbni Sina'nın, ahlak anlayışında insanın gayesi mutluluğa ulaşmaktır. Bu ise ancak güzel bir ahlaka sahip olmakla mümkün olabilir. O'nun ahlak felsefesi anlayışında alemde asıl olan iyiliktir, şer ise arızîdir. Bu çalışmanın amacı, İbn Sînâ'nın genel ahlak felsefesi içerisinde eserlerine de yansıyan iyi-kötü anlayışının kapsamlı bir şekilde ortaya konulmasıdır. Bu sebeple çalışmada öncelikle İbn Sînâ'nın selefleri olan Aristoteles, Platon, Farabî ve İbn Miskeveyh'in ahlak felsefeleri ve mutluluk anlayışı genel hatlarıyla ele alınmıştır. Daha sonra İbn Sînâ'nın ahlak felsefesi içerisinde iyilik ve kötülük ile ilgili düşünceleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Avicenna is the most significant philosopher of the Islamic Philosophical tradition in the Farabi School. He is considered to be the greatest philosopher in Mashshai (peripatetic) school after Farabi. His moral philosophy includes similar views with his predecessors such as Plato, Aristotle, Farabi, and Ibn Miskeveyh. He addresses topics such asethics and human happiness in his encyclopedic treatises and other treatises he wrote. In Avicenna's understanding of morality, the aim of man is to reach happiness and this is only possible by having good morals. In his philosophy of ethics, the essential thing in the universe is goodness and the evil is faulty. The aim of this study is to provide a comprehensive understanding of Avicenna's good-bad understanding, which is reflected in his work within the general moral philosophy. For this reason, Avicenna's predecessors Aristotle, Plato, Farabî and İbn Miskeveyh's moral philosophies and understanding of happiness have been discussed firstly in the study in general terms. Then, Avicenna's thoughts on good and evil within the philosophy of morality have been evaluated.