Serebral paralizili çocuklarda değişik fizyoterapi yöntemlerinin spastisite üzerine etkisi
- Tez No: 25030
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Serebral paralizili çocuklarda rehabilitasyon çalışmalarını olumsuz yönde etkileyen çeşitli problemlerin yanında en önemli sorunlardan biri de spastisitedir. Elektrik stimülasyon ve inhibitor ortez uygulamasının spastisite üzerine etkisini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla planladığımız çalışmada, farklı iki tedavi grubu oluşturulmuştur. Birinci tedavi grubunda 10 spastik diplejik serebral paralizili çocuğun 20 alt ekstremitesinde, plantar fleksör spastisitesi için antagonist kas grubuna surge'lü faradik stimülasyon uygulanmıştır. İkinci tedavi grubunda ise aynı sayıda serebral paralizili çocuğun her iki alt ekstremitesine inhibitor AFO uygulaması yapılmıştır. Tedavi yöntemlerinin etkinliği eklem hareket genişliğinin gonyometrik ölçümü ve Modifiye Asworth Skalası ile değerlendirilmiştir. Araştırmamız sonucunda, tedavi süresindeki etkileri açısından her iki yöntem arasmda bir fark olmamasına rağmen, tedavinin uzun süreli etkileri değerlendirildiğinde inhibitor ortezin daha olumlu sonuçları olduğu belirlenmiştir. Buna göre inhibitorortezin uzun süreli etkileri ve uygulama kolaylığı nedeniyle spastisitenin inhibisyonunda, elektrik stimülasyonundan daha üstün bir tedavi yaklaşımı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known there are some problems in the cerebral palsied child ren. One of the most common problem is spasticity. The purpose of this study is to investigate the effects of electrical stimulation and inhibitory orthoses on spasticity. The first treatment group is consisted of 10 spastic diplegic cerebral palsied children. In this group, electrical stimulation is applied to ankle dorsi flexor muscles on 20 lower extremities. The second treatment group is also consisted of 10 cerebral pal sied children and in this group, inhibitory orthosis are used for reducing spasticity of ankle plantar flexor muscles. The goniometric measurement and Modified Asworth Scale are used to determine the effect of treatments. Although there is no significant changes between the two groups du ring the treatment, according to the last effect of treatment, the inhibitory orthosis are more effective then the electrical stimulation. The inhibitory casts and orthosis have long term effects and they are easy to use. Therefore, we concluded that inhibitory orthoses is the most ef fective treatment in inhibiting spasticity in cerebral palsied children.