15-17 yaş grubu adölesanlarda koroner kalp hastalığı risk faktörlerinin saptanması
  1. Tez No: 25029
  2. Yazar: ŞENİZ ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
.76 ÖZET Bu araştırmada, 15-17 yaş grubu adölesanlarda koroner kalp hastalığı lrisk faktörleri incelenmiştir. Yaşlan 15-17 olarak değişen 40'ı kız, 40'ı erkek olmak üzere 80 adölesan alınmıştır. Deneklerden kişisel bilgiler toplanmış, antropometrik ölçümleri alınmış (boy, ağırlık) kan lipitleri ürik asit, glukoz tayini için kan örnekleri alınmıştır. Bu dönemde deneklerin üç günlük enerji harcamaları besin tüketimleri ve alışkanlıkları saptanmış, günlük enerji ve besin öğeleri, posa, kolesterol tüketimleri hesaplanmıştır. Ayrıca üç gün süresince her gün aynı saatte kan basınçları ölçülmüş ve ortalamaları bulunmuştur. Araştırma sonunda adölesanlarda çeşitli risk faktörlerinin bulunduğu belirlen miştir. Araştırmaya katılan erkeklerin °/< 45'inin, kızların ise c/< 65'inin pozitif aile hikayesine sahip olduğu saptanmıştır. Enerji, bitkisel ve hayvansal protein, karbonhidrat ve yağ tüketimleri açısından kız ve erkekler karşılaştırıldığında ortalamalar arası fark önemli bulunmuştur (p < 0.05). Beden kitle indeksleri açısından kız ve erkek grupları ortalamaları arasındaki fark önemsiz bulunurken (p > 0.05), bazal metabolizma hızları ve enerji harcamaları arasındaki fark önemli bulunmuştur (p < 0.05). Erkeklerin ve kızların kan glukozları ile diyet posaları arasında negatif bir korelasyon saptanmıştır (p < 0.05).77 Diyet yağı ile trigliserit ve LDL-kolesterolü arasında iki gruptada pozitif kore lasyon görülmüştür (p < 0.05). Yine kan kolesterolü ile diyet kolesterolü arasında iki gruptada pozitif bir ilişki bulunmuştur (p < 0.05). Erkeklerde hayvansal protein tüketimiyle total kolesterol arasında pozitif bir ilişki bulunurken (p < 0.05) bitkisel protein tüketimiyle trigliserit arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır (p < 0.05). Kızlarda ise hayvansal protein tüketimiyle total kolesterol ve LDL- kolesterol arasında pozitif bir korelasyon saptanırken (p < 0.05), bitkisel protein tüketimiyle kan lipitleri arasnıda ilişki bulunamamıştır (p > 0.05). Kızlarda beden kitle indeksi ile diyastolik basınç arasında pozitif bir korelas yon bulunurken (p < 0.05), erkeklerde kan basınçlanyla beden kitle indeksi arasında bir ilişki saptanamamıştır (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY A therosclerosis is a process that begins in early life. Coronary heart disease is the result of complex interactions among a variety of risk factors. An investigation was undertaken to determine the presence of risk factors for coronary heart disease among high-school students aged 15-17 years. Forty girls and forty boys were selected at random for the study. A detailed history was taken regarding heredity, family history, smoking habits, dietary and exercise habits, also carried out in each individuals blood lipid, glucose, uric acid parameters were assessed. Blood pressure was determined on the different days. The heights and weights were measured. Result of the study showed that adolescents had a very risk factors for coronary heart disease. Prevalence of positive family story was 45.0 % in boys and 65.0 % in girls. A negative correlation was noticed between the blood glucose level and diet fiber of the boys and girls (p < 0.05). A positive correlation was found between diet fat and triglyceride, diet fat and LDL-cholesterol of the boys and girls (p < 0.05). Additionally, a positive correlation between diet cholesterol and serum cholesterol level of the two groups were noticed (p < 0.05).In boys, consumption of animal protein with serum cholesterol level have shown positive correlations (p < 0.05) but consumption of plant protein with triglyceride have shown negative correlations (p < 0.05). In girls, consumption of animal protein with serum cholesterol and LDL cholesterol have shown positive correlations (p < 0.05). However, we found no relationship between intakes of plant protein and serum lipid levels in girls (p > 0.05). A positive correlations was found between body mass index and blood pressure eof the girls (p < 0.05), but we found no relationship between body mass index and blood pressure in boys (p > 0.05).