Rusya'nın Balkan politikası (1696 - 1840)
The Balkans policy of Russia (1696 - 1840)
  1. Tez No: 250301
  2. Yazar: OKTAY BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
1696 yılında Azak Kalesi'nin ele geçirilmesiyle birlikte Balkanlar'da yaşayan Ortodoksların ilgisini çeken I. Petro, bundan sonra kurtarıcı gözüyle algılanmaya başlamıştır. Ölümüne kadar geçen süreç içerisinde Balkanlar'da uyguladığı politikalar halefleri tarafından temel kabul edilmiş, 1774 yılında Küçük Kaynarca Antlaşması'nı Osmanlı Devleti'ne imzalatmaya muvaffak olan II. Katerina ise, Petro'nun politikalarının en başarılı uygulayıcısı olmuştur.Ortodoksluğu Balkan politikasının bir parçası sayan Rusya için Küçük Kaynarca Antlaşması en önemli kazanımlardan biri sayılmaktadır. Çünkü bundan sonra Balkanlar'da konsolosluk açma yetkisine sahip olan Rus çarları, bölgede yaşayan Hıristiyan halkı daha rahat bir şekilde yönlendirme imkanına sahip olmuştur. Ayrıca bu antlaşma ile elde edilen Karadeniz'de seyrüsefer ve Osmanlı topraklarında yaşayan Ortodoksları himaye hakları, Rusya'nın Türk topraklarında daha rahat hareket edeceği bir dönemi başlatmıştır.1815 yılında ?Şark Sorunu?nu Avrupa devletlerinin gündemine sokan Rusya, Osmanlı Devleti topraklarında yaşanan bütün gelişmelere büyük güçlerin müdahil olmasının önünü açmıştır. Özellikle Rusya'nın uyguladığı politikalar, Osmanlı Devleti'ni batılı güçlerin ortak çıkarlarının merkezi haline gelmiştir. Yaşanan gelişmeler Osmanlı'nın 1840 Londra Mukavelesi ile İngiltere, Avusturya, Fransa, Prusya ve Rusya'nın ortak himayesine girmesine sebep olmuştur. Bu durum ise, Rusya'nın Osmanlı topraklarını topyekün ilhak planını çıkmaza sokmuştur.
Özet (Çeviri)
In 1696, after the event of confiscating the Castle of Azak, the Peter I attracted the attention of the Orthodox people living in Balkans and perceived as the rescuer by these people after that time. During the period until his death, his policies applied in Balkans were taken as basis by his successors, and Catherine II, who succeeded in making the Ottoman Empire sign the Treaty of Kuchuk Kainarji in 1774 was the most successful applier of his policies.For Russia, which considers being an Orthodox is an important part of Balkan policy, Treaty of Kuchuk Kainarji is one of the greatest gains in history as after this treaty the Russian Czars had the authority to open embassies in the Balkans, and has the opportunity to direct the Christians living in the region in a very comfortable manner.Russia, which brought the ?Eastern Problem? to the agenda of the European Countries in 1815, made the super forces to be included in all the developments occurred in the lands of the Ottoman Empire. Especially the policies applied by Russia made the Ottoman Empire be the center of the benefits of the western forces. These developments occurred caused the Ottoman Empire to undergo the shared patronage of England, Austria, France, Prussia, and Russia with the London Treaty sign in 1840. And this situation put the plan of Russia about the total annexation of the Ottoman Lands into plight.