Endüstri çalışanlarını motive eden etmenlerin Maslow ve Herzberg'in kuramlarına göre incelenmesi
Studying motivational factors of industry workers according to Maslow and Herzberg's theories
  1. Tez No: 250458
  2. Yazar: ALPER KARAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVEN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma mavi ve beyaz yakalı endüstri çalışanlarının motivasyon unsurlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışanların motivasyon durumlarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Maslow'un kuramını temel alan ?Bireysel İhtiyaçlar ve Motivasyon Anketi? hazırlanmış, aynı zamanda yine aynı kuramı temel alan ?Motivasyon Geri Bildirim Anketi? ile Herzberg'in kuramını temel alan ?Motivasyon Değerleme Anketi? kullanılmış, elde edilen sonuçlar başta çalışanların yaptıkları işin niteliği olmak üzere çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırma betimsel modelde hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Yalova'da çalışan 94 mavi ve beyaz yakalı çalışan oluşturmuştur.Araştırma sonuçları, Bireysel İhtiyaçlar ve Motivasyon Anketi ile Motivasyon Geri Bildirim Anketi arasında Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramında tarif ettiği tüm kategorilerde anlamlı korelasyon bulunduğunu göstermiştir. Ancak iki anketten elde edilen veriler farklı değişkenler açısından değişiklik göstermiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular beyaz yakalı çalışanların mavi yakalı çalışanlara göre anlamlı ölçüde daha fazla fizyolojik ihtiyaçların etkisinde olduklarını göstermektedir. Ancak diğer kategorilerde bu gruplar arasında anlamlı fark bulunamıştır. Hijyen ve motive edici faktörlere atfedilen önem açısından da iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to research the motivation factors for both white and blue-collar workforce in the industry. Researcher has prepared ?Personal Needs and Motivation Questionnaire? based after Maslow?s theory for human motivation, in addition to the ?Motivation Feedback Questionnaire? based after the same theory and ?Motivation Valuation Questionnaire? based after the Herzberg theory. Results of the questionnaires have been examined with respect to varying variables and primarily according to the character of the work carried out by the individual. The research has been prepared in descriptive model. Sampling of the research constitutes from 94 white and blue-collar workers from facilities based in İstanbul, Ankara, Kocaeli and Yalova.Results of the research indicates a correlation between ?Personal Needs and Motivation Questionnaire? and ?Motivation Feedback Questionnaire? in all categories described in Maslow?s ?Hierarchy of Needs? theory, however results exhibit variation with respect to different variables.Findings from this research indicate that physiological needs affect white-collar workers significantly more than the blue-collar workers. However no significant difference have been observed between two groups for other categories. In addition, no significant difference were observed for hygiene and attribution of importance to motivational factors for both groups.