La comparaison des méthodes de la justice réparatrice
Onarıcı adalet yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 250470
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Soğuk Savaş sonrası demokrasi ve insan hakları çerçevesinde inşa edilmeye çalışılan yeni dünya düzeni, devletleri geçmişte yaşanılan insan hakları ihlalleri ile yüzleşmeye yönlendirmiştir. ?Homojen ulus inşa etme iddiasındaki kurgulanan tarih? ile karşısında hızla yükselen toplumsal hafıza arasında yaşanan çatışma, onarıcı adalet metodları kullanılarak toplumsal mutabakata dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın konusunu toplumsal mutabakatı sağlamak için kullanılan onarıcı adalet metodlarının işlevi oluşturmaktadır. Bu tezde; klasik hukukî yaptırımlar dışında kalan ve onarıcı adalet metodları olarak kavramsallaştırılan -anma törenleri, özür, müzeler, tazminatlar, tarih komisyonları, hakikat ve vicdan komisyonları- yöntemlerin demokratikleşmenin önündeki engellerin kaldırılması ve söz konusu mekanizmaların toplumsal bellek, kolektif kimlik, resmî tarih arasındaki çatışmaların çözümünde temel önem atfedilen mekanizmalar halini alması, dünya örneklerine değinilerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The new world order which is tried to be constructed in the framework of human rights and democracy after the Cold War oriented the countries to the confrontations on human rights violations occurred in the past. The clash between ?the constructed history with the claim of creating a homogeneous nation? and the collective memory which is rising against it is tried to transform into the national reconciliation by using some processes of the restorative justice. The subject of this work consists of the function of the processes of the restorative justice that is used in order to ensure national reconciliation. In this thesis, the methods such as commemorations, apology, museums, compensations, history commissions, truth and reconciliation commissions, which are hold out of the sanctions of classical law and which are conceptualized as processes of the restorative justice, is examined how they provide the removal of impediments to democratization and how they become important mechanisms to solve conflicts between collective memory, collective identity and official history.