Investment approaches in Turkish companies and making investment project decisions
Türk şirketlerinde yatırım yaklaşımları ve yatırım projelerı karar sureci
- Tez No: 250474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yatırım değerlendirmesi çok önemli bir karar verme aracı olup doğru ve düzenli bir şekilde yönetilmelidir. Bu çalışmanın önemi, Türk şirketlerinin yatırım fırsatı bulduklarında bunun yatırıma değer olup olmadığının hesaplanması ve incelenmesidir.Bu çalışmanın amacı firmaların stratejilerine üretim araçları ve alanları ile derinlemesine bir bakış yakalamaktır. Özellikle bu çalışma, olurluk incelemsinin nasıl düzenlendiği ve bir organizasyonda stratejik yatırım kararı verilmesi aşamasında şirketin profiline sadık kalınarak nasıl yapılabileceğini gösteriyor. Olurluk incelemesi, şirketlerde farklı adlandırılabilir, bulguları karşılaştırmak ve daha derin bir analiz yapmak için kullanılır. Olurluk incelemesi yeni bir yatırım değerlendirme metodu olup şirketlerin yatırım kararı vermesi aşamsında daha faydalı ve şeffaf sonuçlar sağlamaktadır. Buna ilaveten Türk şirketlerinde yatırıma yaklaşımları ve değerlendirme süreçleri sunulacaktır. Sonuçta Türk şirketlerinde ister uluslararasi ister local olsun 2010 senesinde yatırımlarına devam etmek istedikleri ve yatırımlardan nakdi yatırıma değil fiziksel yani demirbaş yatırımlarına eğilimli oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investment evaluation is a very important tool for decision-making process in companies, thus it must be managed and structured correctly. This thesis discusses how you can evaluate an investment opportunity.The purpose of this study is to gain insights into the strategies of firms with regard to strategic investments in manufacturing plant and equipment. Specifically, this research sets out to examine how business case method is designed and used in an organization to be inline with strategic investment decisions with the firm's strategy. Business case which may name differently in companies is comparing results and analyse. Business case is a new method to evaluate investment which is more transparent and useful for companies while making decision. It is found that in Turkish companies both local and international companies are willing to continue to invest in 2010 and prefer to invest more in capital which is physical investment rather than cash investment.