Valuation of a privately-held company by implementing discounted cash flow model
İndirgenmiş nakit akım modeli uygulanarak bir halka açık olmayan işletmenin şirket değerlemesi
- Tez No: 250476
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FEHMİ BAKLACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
 - Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezin amacı, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatürün incelenmesi, bu incelemenin sonuçları kullanılarak İndirgenmiş Nakit Akım yönteminin detaylı olarak tanımlanması ve bu değerleme yönteminin halka açık olmayan bir şirkete uygulanmasıdır. Uygulama imkan verdiği ölçüde birbirini takip eden adımlardan oluşmaktadır.İndirgenmiş nakit akım (INA) yönteminde firmanın serbest nakit akımları ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti (AOSM) ile iskontolanmaktadır. Firmanın serbest nakit akımları, şirketin yer aldığı endüstri, satışları, maliyetleri, yatırım harcamaları, işletme sermayesi ve hesaplanan vergi tahminlerine bağlı olarak projekte edilmektedir. Şirketin yer aldığı endüstri, şirketin geçmiş yıl performansları ve işletme planı projeksiyon sürecinde analiz edilmektedir. AOSM, özkaynak maliyeti ve borçlanma maliyeti tahminlerine bağlı olarak hesap edilir. Özkaynak maliyeti, Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM) ` ne uygun olarak tahminlenir. FVMF' nin formülündeki değişkenlerin bir tanesi de; riski ölçmeyi yarayan beta dır. Beta; menkul kıymetlerin getirilerinin, piyasa getirisindeki değişmelere olan duyarlılığını göstermektedir. Beta katsayısı, regresyon modeli kullanılarak tahmin edilmektedir. Halka açık olan şirketlerin piyasa verilerini bildiğimizden, bu şirketlerin beta katsayılarının tahmininde bir zorlukla karşılaşılmaz. Diğer yandan halka açık olmayan şirketlerin beta tahmininde zorluklar yaşanmaktadır. Çalışmanın önerdiği uygulama ile elde edilen bulgular neticesinde, değerlemeyi yapan kişi firmanın AOSM oranını kullanırken halka açık olmayan bir şirket için beta hesaplayabilmektedir. Sonuç olarak, belirli bir surede ve bu süre sonrasında tahminlenen serbest nakit akımları toplanarak iskonto edilir, bu değerden şirketin net finansal borcunu çıkardığımızda şirket değerine ulaşılır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis are to review the theoretical literature on company valuation, to define Discounted Cash Flow (DCF) Valuation in detail based on findings and to implement Discounted Cash Flow Valuation on a privately held firm. This implementation is composed of appropriate successive steps.According to DCF model, free cash flows of the company is discounted by weighted average cost of capital (WACC). Free cash flows of the company are projected based on the industry, revenue, operating cost, capital expenditure, working capital and tax forecast. An overview of the industry, company?s historical performance and its business plan are analyzed in the projection process. WACC is calculated based on the estimates of cost of equity and cost of debt. Cost of equity is estimated in accordance with the Capital Asset Pricing Model (CAPM) model. One of the variables in the CAPM formula is beta, which is measure of risk. Beta shows the sensitivity of the securities? returns to variations in the market returns. Beta is forecasted by using regression model. For publicly traded firms, we know the historical market datas, thus there is no difficulty for estimating beta of these firms. On the other hand, privately held firms do not have a market price history. Consequently there are difficulties for estimating beta of privately held firms. By means of the model explained in the study, the WACC of the company can be determined by calculating beta for privately held firm. Finaly, equity value of the company is calculated as the sum of the discounted value of cashflows throughout the defined projection period and the value of cashflows after the defined projection period less net financial debt.