Uluslararası halkla ilişkiler: Antalya'da küçük ve orta ölçekli işletmeler ile T.C. yurtdışı ticaret ve ekonomi müşavirlikleri?nde bir araştırma
International public relations: A research on the small and medium size organisations in Antalya and on the trade and economy counsellors of Turkish Republic Abroad
- Tez No: 250546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN ŞENDUR ATABEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küçük ve orta ölçekli isletmeler, ülke ekonomisinin temel taslarındandır. Ancak, bu isletmelerin sermaye, çalısan sayısı, bilgi ve teknolojik imkanları sınırlıdır. Uluslararası rekabet kosullarında bu isletmelerin sınırlı imkanlarını etkin ve verimli sekilde kullanmaları gerekmektedir. Diger yandan iç pazarda önemi anlasılan halkla iliskiler artık, uluslararası pazarlarda da kendine göre kriterleri olan bir alan haline gelmektedir. Uluslararası halkla iliskiler uygulamaları, isletmelerin bilgi, teknoloji ve sermayelerini uluslararası alanda etkin ve verimli sekilde kullanmalarını saglayacak uygulamalar olabilir.3 Küçük ve orta ölçekli isletmeler için ihracat, yurt dısı pazarlara girmek için bir fırsattır ve bazı küçük ve orta ölçekli isletmeler, baska uluslararası faaliyetlerde bulunamasa da, ihracat yapmaktadır. ihracat yapmakta olan küçük ve orta ölçekli isletmelerin hedef pazarları ile ilgili hangi kriterlere dikkat ettikleri, uluslararası halkla iliskileri etkileyen hangi unsurları göz önünde bulundurdukları ve kendilerini uluslararası pazarlarda tanıtmak için neler yaptıkları bilinmemektedir. Çalısmamızda uluslararası halkla iliskiler literatürü incelenmis ve bu alanda etkili unsurlar tanımlanmaya çalısılmıstır. Ayrıca, ihracat yaparak uluslararası alanda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli isletmelerin, kendilerini ve ürünlerini yurtdısında tanıtmak için hangi uluslararası halkla iliskiler faaliyetlerinde bulundukları arastırılmıstır. Bu firmaların yanısıra, Türkiye Cumhuriyeti'nin Yurtdısı Ticaret ve Ekonomi Müsavirlikleri'nden de görüs alınmıstır4. Yurtdısı Ticaret ve Ekonomi Müsavirlikleri, uluslararası halkla iliskilerde önemli rol oynayan, kar amacı gütmeyen kamusal kurumlardır. Bu tez çalısması kapsamında yapılan arastırmaya dahil edilen Yurtdısı Ticaret ve Ekonomi Müsavirlikleri yetkililerine göre, küçük ve orta ölçekli isletmelerin uluslararası halkla iliskiler çalısmalarında en etkili unsur uluslararası sektörel fuarlardır. Göz önünde bulundurulması 3 Çalısmamızda, uluslarası halkla iliskiler faaliyetleri ve/veya araçları vb. terimleri, bilinen halkla iliskiler faaliyetlerinin uluslararası alanda uygulanmalarını ifade etmektedir. 4 T.C. Yurtdısı Ticaret ve Ekonomi Müsavirlikleri, T.C. Basbakanlık Dıs Ticaret Müstesarlıgı'nın yurt dısı teskilatıdır. Dıs Ticaret Müstesarlıgı'nın 4059 sayılı kanuna göre görevleri, dıs ticaret politikalarının tespitine yardımcı olmak, tespit edilen bu politikalar çerçevesinde ihracat, ihracatı tesvik, ithalat, yurt dısı müteahhitlik hizmetleri ve ikili ve çok taraflı ticari ve ekonomik iliskileri düzenlemek, uygulamak, uygulamaları izlemek ve gelistirmektir. gereken diger önemli unsurlar; Türkiye'den yapılacak nakliyenin maliyeti, hedef ülkedeki potansiyel alıcılar, ülkenin ekonomik yapısı, ülkenin teknik altyapısı ve yasal düzenlemeleridir. Yurtdısı Ticaret ve Ekonomi Müsavirlikleri'ne göre küçük ve orta ölçekli isletmeler için en uygun uluslararası halkla iliskiler faaliyetleri ise, yurtdısı ziyaretler ve ikili görüsmeler yapmak, uluslararası fuarlara katılmak, yabancı dilde tanıtım brosürleri hazırlamak, yurtdısında temsilcilik ve acenta bulundurmak ve web sitesi sahibi olmaktır. Bu tez çalısmasının arastırma sonuçlarına göre; Antalya'da faaliyet gösteren ve ihracat yapmakta olan küçük ve orta ölçekli isletmelerde halkla iliskiler uzmanı çalısmamakta ve bu isletmeler tarafından, çesitli nedenlerle ajans hizmeti satın alınmamaktadır. Yine de, söz konusu firmalar yurt dısında yeterince tanıtıldıklarına inanmaktadırlar. Hedef ülke pazarları ile ilgili olarak göz önünde bulundurdukları en önemli unsur; o pazardaki potansiyel alıcılardır. Aynı derecede önemli bir diger unsur da kota, gümrük vergisi ve ithal izinleri gibi yasal düzenlemelerken, Türkiye'den yapılacak nakliyenin maliyeti, ülkenin ekonomik yapısı ve uluslararası sektörel fuarlar da ihracat yapmakta olan küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. hracat yapmakta olan küçük ve orta ölçekli firmaların kendilerini tanıtmak için en çok uyguladıkları yöntem, web sitesi sahibi olmaktır. hracat yapmakta olan bu isletmelerin sıklıkla uyguladıkları diger uluslararası halkla iliskiler faaliyetleri ise; yurtdısı ziyaretler ve ikili görüsmeler yapmak, yabancı dilde tanıtım brosürleri kullanmak, uluslararası sektörel fuarlara katılmak, internette ilan ve reklam vermek, adrese postalama yapmak ve yurt dısındaki yabancı ticaret odaları ile temas kurmaktır. Sonuç olarak, Antalya'da faaliyet gösteren ve halen ihracat yapmakta olan küçük ve orta ölçekli isletmelerin geneli, uluslararası pazarlarda tanıtım bakıs açısıyla ve günümüz teknolojileri sayesinde, halkla iliskilerin gücünden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The small and medium size companies are one of the fundamentals of the country?s economy. However their capital, workman power, informative and technological means are limited. They need to use their those limited means efficiently and productively in the conditions of international competition. On the other hand, the public relations of which the importance is well realized in local markets, has been forming a field which has its own criterias in the international markets. The International public relations practices could be the practices which would enable the companies to use their knowledge, technology and capital efficiently and fertile. 5 Exporting is an opportunity to enter the international markets for the small and medium size companies and some of them have already been exporting even they do not have any other international facilities. What criterias the small and medium size companies who have been exporting presently consider related to their target markets, what components which affect international public relations they consider and what they do for promoting themselves in the international markets are not known. The international public relations literature has been examined and the effective components in this field have been tried to be identified in our work. Which international public relations facilites small and medium size companies who is active in the international area thanks to the exporting, practise for promoting themselves and their products has been explored too. Besides these firms, the Turkish Commercial Counsellors Abroad have been the subject of the reaserch too6. Turkish Commercial Counsellors are non profit public institutions who plays an important role in the international public relations. According to the Turkish Commercial Counsellors who have been involved in the research within the concept 5 In our study, terms such as international public relations practices and/or means are to express the practices of common public relations in the international area. 6 Turkish Commercial Counsellors Abroad is the organisation of the Undersecretariat of the Prime Ministry of Turkish Republic for Foreign Trade. According to the law 4059 the missions of Undersecretariat are; to assist the determination of the foreign trade policy; to regulate the exporting, encouragement of the export, importing, contractoring in abroad services and dual and multi partial business and economical relations; to practise them; to follow up the practices and; to improve the practices in the frame of this determined policy. of this thesis, the most important component is to attend international exhibitions. Another important components which should be considered are; the cost of transportation from Turkey to target country, potantial buyers in the target market, ecomonical structure and technical infrastructure of the country. Acording to the Turkish Commercial Counsellors, the most appropriate international public relations facilities for the small and medium size companies are visits to abroad and to attend international exhibitions, to have promotional catalogues in foreign languages, to have representatives or agencies abroad and to have web site. According to the research results of this thesis; it has been established that the small and medium size companies which are based in Antalya and have been exporting, do not work with public relations experts and they do not purchase any agency services because of different reasons. However, those mentioned firms believe that they are being promoted abroad sufficiently. The component that they consider related to their target countries? markets is; the potantial buyers in that market. Another equally important component is; legal regulations such as restrictions, customs duities and import permits. The cost of transportation from Turkey to target country, economic structure of the country and international exhibitions are also considered. The most frequently used method to promote themselves is to have web site. Other frequently used methods are visits to abroad to meet with potantial buyers, to have promotional catalogues in foreign languages, to attend international exhibitions, to advertise on the internet, to practise direct mailing and to cooperate with canber of commerces abroad. As a result, most of the small and medium size companies in Antalya who have been exporting presently benefit from the power of public relations with the point of publicty view in the international markets and thanks to the present technological opportunities.