Eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden Türkiye'ye göç eden Ahıska Türklerinin göç koşulları ve sorunları ?Yenibosna örneği?
Immigration conditions and issues of Meskhetian Turks who emigrated from former Soviet Union republics to Turkey 'Yenibosna case'
- Tez No: 280034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Göç, kaynak ülke ve hedef ülkede sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik değişmelere yol açan temel olgulardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti geçmişten günümüze göç almış bir ülkedir. Göç eden birey veya toplumlar yerli halkla çeşitli ilişkiler içinde olmuş, bu ilişkiler neticesinde toplumla bütünleşme sağlamışlardır. Ancak bazı kapalı toplumlar kültür ve kimliklerini korumaya devam etmişlerdir.Elimizdeki bu çalışmaya 1992'den sonra Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden, Ahıska Türklerinin, Türkiye'ye yapılan göçleri konu alınmıştır. Ahıska Türklerinin 1992-1993 tarihlerinde yaptıkları göç, Türkiye tarafından gerçekleştirilmiş iskânlı göçtür. İlk gelenler Iğdır iline iskân edilmiştir. 1992 yılında başlayan ilk göçe, Ahıska Türklerinin 1989'da Fergana'da meydana gelen olaylar sebebiyet göstermiştir. Bu tarihlerden sonra göç edenler serbest olarak Türkiye'ye yerleşmeye başlamışlardır.Bugün Ahıska Türklerinin serbest olarak göç edip yerleştikleri illerin başında Bursa, İstanbul ve Antalya gelmektedir. Bunlar aslında ferdi göç özelliği taşırlar ve göç sebepleri ise başlıca ülkesindeki siyasi, ekonomik ve kültürel nedenlerdir. Araştırmamızda uygulanan anket, mülakat ve gözlemlerden elde ettiğimiz veriler, çeşitli istatistik tekniklerle değerlendirilerek Ahıska Türklerinin hangi amaçla Türkiye'ye göç ettikleri ve Türkiye'ye yerleştikten sonra hangi tür sorunlarla karşılaştıklarını ortaya koymaktadır.Elde ettiğimiz verilere göre, Türkiye'ye göç eden Ahıska Türklerinin karşılaştıkları başlıca sorunlar şunlardır: ikamet alma (oturma izni), çalışma izni, sosyal güvence, vatandaşlık?
Özet (Çeviri)
Migration is one of the basic facts, that leads to socio-cultural and socio-economic changes in the source countries and destination countries. The Republic of Turkey is a country, that had taken migration from the past till nowadays. Persons or communities, had who migrated, had been in various relationships with the local population, and they had provided community integration as a result of these relationships. However, some closed societies have continued to maintain their culture and identity.In this study, the subject is the immigration of the Meskhetian Turks from the former Soviet Union countries to Turkey after 1992. The immigration of Meskhetian Turks in 1992-93 was a settled immigration which was executed by Turkey. The first arrivals were settled in the province of Igdir. The incidents in Fergana in 1989 has lead to the first immigration of Meskhetian Turks which was started in 1992. After these dates immigrants began to settle in Turkey freely.Today, Bursa, İstanbul and Antalya are the leading cities which were immigrated by Meskhetian Turks freely. Actually these are individual immigrations and major reasons of these immigrations are political, economical and cultural reasons in their own country. Data which we obtained from applied questionnaires, interviews and observations reveals the purposes of immigration of Meskhetian Turks and what kind of problems they faced after settling in Turkey.According to the data we have obtained, Meskhetian Turks who migrated to Turkey faced major problems include: getting residence (residence permit), work permits, social security, citizenship ...