Türkiye'de planlı dönemde uygulanan tarımı destekleme politikaları; dünü, bugünü ve geleceği
Agriculture support policies adopted during the planned period in Turkey; past, present and future
  1. Tez No: 250553
  2. Yazar: ERDİNÇ HABALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Ziraat, Economics, Finance, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarım sektörü stratejik öneme sahip bir sektördür, bu nedenle gelişmiş olsun ya da olmasın tüm ülkeler tarafından değişik şekillerde desteklenmektedir. Bu çalışmada, tarımsal destekleme politikalarının teorik analizi yapılarak, tarım kesiminin genel özellikleri incelenmiş, sektörün destekleme politikalarına neden ihtiyaç duyduğu sorusuna cevap aranmıştır. Bununla birlikte, tarım sektörünün desteklenmesinde karşılaşılan uluslararası kısıtlar ve destekleme politikası araçları üzerinde durulmuştur.Bu çerçevede Türkiye'nin güncel tarımsal yapısı ortaya koyularak çalışmanın ana materyalini oluşturan kalkınma planları ve uygulanan destekleme politikaları ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Araştırma sonucunda; ülkemizde tarım kesimine yönelik etkili ve sistemli politikalar uygulanmadığı, çözümlerin daha çok günün ekonomik ve siyasi koşullarına göre şekillendiği görülmüştür. Türkiye'de uygulanan destekleme politikaları zaman içerisinde çok sayıda değişiklik göstermiştir. Ancak tarımın mevcut yapısal sorunları çözümlenmeden uygulanan destekleme politikalarının tam anlamıyla hedeflerine ulaşması ve işlevlerini yerine getirmeleri mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
Agricultural sector has a strategic significance and consequently it has been supported diversely by all of the developed or underdeveloped countries. In this study, the general features of agricultural sector have been studied through theoretic analysis to find out an answer why it is necessary for this sector to adopt such support policies. However in this study, international restrictions and the means of support policies that this sector involves in have also been focused on.To accomplish our goal we have studied the development plans and the support plans adopted in detail, which formed the main material of this study, by putting forth the nature of current agricultural structure. Our study revealed that effective and systemic policies have not been adopted in agriculture in Turkey and solutions have taken shape according to the economic and political conditions. The support policies adopted in Turkey have varied a lot in due course. Unless a solution is found for the current structural problems of the agriculture, it seems impossible for the support policies adopted to reach its target completely and accomplish its functions.