Termessos Teritoriumunda Neapolis'e bağlı bir yerleşim: Kartınpınarı
A settlement in Termessos Territorium connected to neapolis: Kartınpınarı
- Tez No: 250554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KIZGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kartınpınarı Yerleşimi genel olarak Doğu, Kuzey Batı, Batı ve Güney Batı Yapıları olarak dört bölümden oluşur. Bu dört ana bölümün dışında iki adet de nekropol alanı yerleşimde yer almaktadır.Doğu Yapıları'nın konumlandırıldığı bölüm, diğer bölümlerden daha nitelikli işçilik göstermektedir. Yüksekliği 15-20 metre arasında değişen kayalık üzerinde konumlandırılmış olan bu bölümde, konutlar ile bir aedikula ve bunun hemen kuzey doğusunda üç adet khamasoriondan oluşan küçük bir de nekropol yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde, bir de kaya mezarı bulunmaktadır.Kuzeybatı Yapıları olarak adlandırılan bölüm, yoğun tahribata uğramıştır. Bu bölümde konutlar yer almaktadır. Genel olarak iki veya daha çok odalı, bu odaların önünde avlusuyla ve sarnıçlarıyla bölgede sıkça karşımıza çıkan konut, işlik-depo yapılarıyla benzerlik göstermektedir.Batı Yamaç Yapıları olarak adlandırılan bölüm, konut ve depo alanları olmalıdır. Bu bölümdeki yapı kompleksleri diğer bölümlerdekinden çok daha fazla odaya sahiptir. Ayrıca bu alanda yerleşimin en iyi işçilik gösteren önyüzü tamamen bezeli lahti de yer almaktadır. Lahit, üzerinde durması gereken podyumdan kaçak kazıcılar tarafından kazılan çukura yuvarlanmıştır. Podyumun çevresindeki az da olsa izlenebilen temel izlerinden ve hemen yakınında yer alan bir konutun içerisindeki kemer parçalarından anlaşıldığı kadarıyla bir aedikula olmalıdır.Yerleşimde Güneybatı Yamaç Yapıları olarak adlandırılan bölüm, en fazla tahribata uğramış bölümdür. Burada yapı kalıntısı da oldukça azdır. Yüzeyde görünen duvarların işlevlerini ya da planlama özelliklerini anlamlandırmak mümkün olmamıştır. Genel olarak konut alanı olmalıdır.Yerleşimin nekropol olarak düzenlenmiş bölümü, doğu yapılarının yer aldığı traverten kayalığın güneyinde, bugünkü orman yolunun hemen kuzeyinde yer alan düzlüktür. Bugünkü orman yolunun sağında ve solunda yan yana sıralanmış on adet lahit sıralanmıştır.Kartınpınarı, Beydağları Yüzey Araştırmaları kapsamında bölgede yapılan çalışmalarda asal bir yerleşim ile bu yerleşime bağlı üretim yapan çiftlik yerleşimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kartınpınarı Settlement, in general is composed of East, Northwest, West and Southwest Structures. Apart from these four main divisions, there are two necropolis areas in the settlement.The division where the East Structures are placed, shows workmanship of better quality than the other zones. In this division that is on top of a rock mass with height varying between 15 to 20 metres, there are dwellings, one aedicula and just northwest to this a small necropolis composed of three chamasoria. There is also a rock-cut tomb in this division.The division named Northwest Structures is severely damaged. This division is mainly composed of dwellings. The dwellings with two or more rooms, a courtyard and cisterns are found frequently in the region and show similarity with workshop-storage buildings.The division named West Slope Structures must have been a dwelling and storage area. The structure complexes in this division have much more rooms than those in the other divisions. Apart from that, in this division there is the sarcophagus with the best workmanship in the settlement, whose entire front panel is decorated. The sarcophagus has been tipped over to the hole dug by the illegal treasure hunters from on top of the podium where it should have originally been placed. As far as it can be deduced from the scarce traces of foundation and from the arc pieces in a nearby dwelling, this has to have been an aedicula.The division named Southeast Structures in the settlement is the most damaged division. Here remains of structures are very few. Deduction of the purposes or planning properties of the walls visible on the surface was not possible. In general this division should have been a dwelling area.The division that has been set up as the necropolis is the flatland just north to the modern forest path and before the travertine rocks on which the east structures are placed. Ten sarcophagi are lined on the left and right of the modern woodway.In the expeditions carried out in the region within the scope of Beydağları Survey, Kartınpınarı stands as a main settlement with its connected farming settlements.