Türk Hukukunda mağaraların korunması
Conservation of the caves in Turkish Law
- Tez No: 250559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sanat Tarihi, Law, Art History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde bulunan ve 40.000 adet oldugu sanılan dogal magaraların korunmasına yönelik olarak hukukumuzda dogrudan bir düzenleme bulunmamaktadır. Ulusal ve uluslararası düzenlemelerdeki koruma statülerinden, bu alanlar içinde yer almak suretiyle yararlanan magaralar etkin bir biçimde korunamamakta ve mevcut yasal bosluk nedeni ile sürekli artan bir biçimde zarar görmektedirler. Türkiye'nin önemli doga alanları ile kültür ve tabiat varlıkları, ulusal düzenlemeler ile uluslararası düzenlemeler uyarınca farklı koruma statülerinde yararlanmaktadırlar. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Milli Parklar Kanunu, Orman Kanunu, Kara Avcılıgı Kanunu, Su Ürünleri Kanunu ile ilgili yönetmelikler uyarınca koruma statüleri getirilirken; uluslararası alanda da Türkiye'nin taraf oldugu Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yasama Ortamlarını Koruma (Bern) Sözlesmesi, Özellikle Su Kusları Yasama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkındaki (Ramsar) Sözlesme, Akdeniz'in Kirlenmeye Karsı Korunması (Barselona) Sözlesmesi ve Dünya Kültürel ve Dogal Mirasının Korunmasına Dair Sözlesme uyarınca bazı koruma statüleri iç hukukumuzda yer almaktadır. Ülkemizdeki dogal magaraların korunması bakımından, ulusal ve uluslararası düzenlemeler dolaylı bir koruma saglayabilmektedirler. Bu düzenlemeler ve düzenlemelerin yetkili kıldıkları makamlar yetersiz kalmakta, magaraların korunması için“Magara Koruma Yasası”nın hazırlanarak hayata geçirilmesi gerekliligi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no direct legal arrangements in Turkish Law System for the conservation of the natural caves which are thought to be nearly 40.000. The caves can not be protected effectively although they benefit from the conservation statues in national and international legal arrangements if they are in these special protected areas and because of the legalloophole, they come to harm continuously . The important nature areas, culture and nature assets benefit from different conservation statues with the national and international legal arrangements. There are conservation statues in domestic law with the Culture and Nature Assets Act, National Parks Act, Forest Act, Land Hunt Act, Fishery Products Act and releated regulations; and there are some conservation statues take their places in domestic law with the conventions which are also signed by Turkey: The Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats (Bern Convention), The Convention Of Wetlands (Ramsar Convention), Protecting The Mediterranean Sea Convention (Barcelona Convention), Protection of the World Cultural and Natural Heritage Convention. Unfortunately, these national and international legal arrangements can only provide an indirect conservation for the caves. Because of the insufficiency of legal arrangements and authorized agencies for the conservation of the caves in Turkish lands, there is an urgent need for a ?Cave Conservation Act?.